Nezapomenutelná prohlídka: Seznam nejlepších památek v Praze!

Praha Památky

Pražský hrad

Pražský hrad je největší hradní komplex na světě a symbol české státnosti. Nachází se na vrcholu Hradčan a dominuje nad panoramatem Prahy. Jeho historie sahá až do 9. století, kdy zde byla postavena první dřevěná stavba. Dnes je sídlem prezidenta České republiky a v některých částech slouží jako muzeum. Turisté mohou navštívit katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a Zlatou uličku s malebnými domečky. Každoročně se zde konají slavnostní ceremonie a události, které přitahují návštěvníky z celého světa.

Karlův most

Karlův most je jednou z nejznámějších památek v Praze a patří mezi symboly města. Tato kamenná gotická stavba byla postavena v 14. století za vlády Karla IV. a spojuje Staré Město s Malou Stranou. Most je dlouhý přes 500 metrů a zdobí ho 30 soch světců, z nichž nejstarší pochází z roku 1683. Každý den tudy prochází tisíce turistů, kteří obdivují krásu mostu a panoramatický výhled na Vltavu a Prahu. Karlův most je také oblíbeným místem umělců, kteří zde prodávají své malby a suvenýry.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí je jedno z nejznámějších a nejkrásnějších míst v Praze. Toto historické náměstí se nachází v samém srdci Starého Města a je obklopeno nádhernými budovami, jako je Staroměstská radnice s orlojem, Kostel Matky Boží před Týnem a Palác Kinských. Dominantou náměstí je také barokní socha sv. Jana Nepomuckého a monumentální pomník mistra Jana Husa. Staroměstské náměstí je také místem, kde se konají trhy, festivaly a různé kulturní akce, což ho činí neodmyslitelnou součástí života v Praze.

Václavské náměstí

Václavské náměstí je jedno z nejznámějších a nejrušnějších míst v Praze. Tato dlouhá třída, pojmenovaná po svatém Václavu, je centrem obchodů, restaurací a kulturního dění. Na náměstí dominuje Národní muzeum s impozantním průčelím a sochou svatého Václava na koni. Další významné budovy jsou například Palác Lucerna, kde se nachází známý Lucernafilm, nebo Grand Hotel Evropa. V historii se zde odehrálo mnoho významných událostí, jako například demonstrace za svobodu během Sametové revoluce v roce 1989. V současnosti je Václavské náměstí oblíbeným místem pro setkávání i pro pořádání různých akcí a festivalů.

Karlův palác

Karlův palác, nacházející se na Pražském hradě, je jednou z nejvýznamnějších památek v Praze. Tato rozsáhlá budova sloužila jako sídlo českých králů a císařů od 12. století až do konce první světové války. Karlův palác je známý svou gotickou architekturou a bohatou historií spojenou s českými panovníky. V současnosti slouží jako oficiální rezidence prezidenta České republiky a je otevřen pro veřejnost k prohlídce v rámci návštěvy Pražského hradu.

Národní divadlo

Národní divadlo je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších divadel v České republice. Bylo otevřeno v roce 1881 a od té doby slouží jako hlavní scéna pro české dramatické, operní a baletní představení. Budova samotná je považována za architektonický skvost, navržená Josefem Zítkem ve stylu renesančního paláce s prvky novorenesance. Národní divadlo se nachází na nábřeží Vltavy v centru Prahy a je symbolem českého umění a kultury. Navštívili ho již mnozí slavní umělci a stalo se nedílnou součástí kulturního života města.

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna je jednou z nejznámějších vyhlídek v Praze. Nachází se na vrchu Petřín a nabízí nádherný výhled na celé město. Tato 63 metrů vysoká stavba byla postavena v roce 1891 k příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Je inspirována slavnou Eiffelovou věží v Paříži a poskytuje možnost vidět Prahu z ptačí perspektivy. K rozhledně lze dojít pěšky nebo využít lanovku, která jezdí od Malostranského náměstí. Navštívte Petřínskou rozhlednu a užijte si úchvatný panoramatický pohled na krásnou Prahu!

Pražský orloj

Pražský orloj je starobylý astronomický hodinový stroj umístěný na jižní stěně Staroměstské radnice v Praze. Byl postaven v roce 1410 a je považován za jeden z nejstarších funkčních astronomických hodin na světě. Orloj se skládá ze dvou hlavních částí - spodního ciferníku, který ukazuje čas, a horního astrolabia, které zobrazuje polohu Slunce a Měsíce na obloze. Každou hodinu se na orloji odehrává mechanické představení nazvané "Kolo života", kde se setkávají sochy apoštolů a další symboly. Pražský orloj je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Praze a každodenně přitahuje mnoho návštěvníků z celého světa.

Vyšehrad

Vyšehrad je historická pevnost ležící na vyvýšeném skalnatém útesu nad řekou Vltavou. Tento symbol českých dějin nabízí nádherný výhled na Prahu a je spojen s legendami o zakladatelích Prahy, knězi Vojtěchu a princezny Libuši. Uvnitř hradby se nachází gotický kostel svatého Petra a Pavla, kde jsou pohřbeny významné osobnosti českých dějin. Vyšehrad je také znám pro svůj hřbitov, kde odpočívají mnozí čeští umělci, spisovatelé a hudební skladatelé. Každoročně se zde koná festival soudobé hudby a divadla, který přiláká mnoho návštěvníků z celého světa.

Letohrádek královny Anny

Letohrádek královny Anny se nachází v areálu zámku na Pražském hradě a patří k nejstarším stavbám v celém komplexu. Tato renesanční budova byla postavena v 16. století pro manželku císaře Maxmiliána II., královnu Annu Jagellonskou. Letohrádek je zdobený bohatou štukovou výzdobou a freskami, které ilustrují mytologické scény a lovecké motivy. Interiér budovy je vybaven nádherným nábytkem a uměleckými díly z období renesance. Dnes slouží Letohrádek královny Anny jako expozice Národní galerie s stálou sbírkou starožitného umění. Navštívte tuto malebnou stavbu a ponořte se do atmosféry minulých staletí!

Publikováno: 20. 05. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: praha památky | seznam památek v praze