Koloseum Řím: Tajemství antické arény odkryté!

Koloseum Řím

Historie a význam Kolosea v Římě

Koloseum v Římě, původně nazývané Flaviánovské amfiteátr, bylo postaveno v letech 70-80 n.l. za vlády císaře Vespasiana a jeho synů Tita a Domitiana. Tento monumentální amfiteátr sloužil k pořádání různých veřejných her, gladiátorských soubojů a divokých zvířecích zápasů. Koloseum je symbolem antického Říma a jedním z nejznámějších památek na světě. Dnes je to ikonická turistická atrakce, která každoročně přitahuje miliony návštěvníků z celého světa.

Architektura a konstrukce tohoto antického amfiteátru

Architektura a konstrukce Kolosea v Římě jsou fascinující svědectvím antického stavitelství. Tento obrovský amfiteátr byl postaven v 1. století n. l. za vlády císaře Vespasiana a dokončen za jeho syna, císaře Tita. Koloseum má oválný tvar s délkou 189 metrů, šířkou 156 metrů a výškou 48 metrů. Jeho kapacita dosahovala až 50 tisíc diváků. Konstrukce zahrnovala travertinové bloky spojené železnými sponami a mramorové sloupky zdobily fasádu budovy. Uvnitř se nacházelo podzemní patro, kde byli gladiátoři a divoká zvířata připravování na zápasy.

Významné události a gladiátorské zápasy v Koloseu

V Koloseu se odehrávaly nejen gladiátorské zápasy, ale i různé divadelní a sportovní události. Jednou z nejznámějších událostí bylo otevření Kolosea v roce 80 n. l., které trvalo 100 dní a během něhož bylo zabito kolem 5000 zvířat. Mezi další významné události patřily například simulované mořské bitvy, lovecké scény s divokými zvířaty či dramatické gladiátorské souboje, které přitahovaly obrovské masy diváků.

Tipy pro návštěvníky a informace o vstupném

Pro návštěvníky Kolosea je doporučeno zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli frontám. Standardní vstupné je kolem 12-16 eur, ale existují i různé slevy pro studenty, seniory a děti. Vstupenka zahrnuje také přístup k Fóru Romanum a Palatinu. Je dobré si vzít pohodlnou obuv a dostatek vody, protože prohlídka může trvat několik hodin. Doporučuje se také navštívit Koloseum brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy není tolik turistů.

Otevírací doba a jak se dostat k této ikonické památce

Koloseum v Římě je otevřeno pro veřejnost každý den s výjimkou 1. ledna a 25. prosince. Otevírací doba se může lišit v závislosti na ročním období, ale obvykle je od 8:30 do 19:00 hodin. Doporučuje se zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli frontám. Koloseum je snadno dostupné hromadnou dopravou - metrem (linka B, stanice Colosseo) nebo autobusem. Pro ty, kteří preferují chůzi, památka je také v docházkové vzdálenosti od centra města.

Publikováno: 28. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Petr Novák

Tagy: koloseum řím | antická aréna v římě