Roháč: Král Západních Tatier

Roháč

Dominantní vrchol Roháčů

Tyčící se do výšky 2086 metrů nad mořem, je Ostrý Roháč neodmyslitelnou dominantou Roháčské doliny a celých Západních Tater. Jeho špičatý vrchol, připomínající rohy, mu propůjčil jméno a stal se symbolem nespoutané krásy tohoto pohoří. Výstup na Ostrý Roháč patří mezi náročnější, ale o to více fascinující túry. Vede přes exponované úseky zajištěné řetězy, které vyžadují jistý krok a pevnou hlavu. Odměnou za vynaloženou námahu jsou nezapomenutelné výhledy na okolní štíty, hluboké doliny a třpytivá plesa. Z vrcholu Ostrého Roháče se otevírá panoramatický výhled na celý hřeben Roháčů s výraznými vrcholy jako Plačlivé, Volovec či Tri kopy.

Turistická lákadla

Město se pyšní řadou historických památek, které lákají turisty z celého světa. Dominantou je bezpochyby majestátní hrad tyčící se nad řekou. Projděte se jeho nádvořím, obdivujte gotickou kapli a užijte si dechberoucí výhled z hradní věže. Za návštěvu stojí také malebné náměstí s renesanční radnicí a barokním morovým sloupem. Vydat se můžete i do spletité sítě středověkých uliček lemovaných domy s pestrými fasádami. Milovníci kultury ocení návštěvu městského divadla s bohatým programem či prohlídku muzea s expozicí věnovanou historii a tradicím regionu. Na své si přijdou i rodiny s dětmi.

Náročné túry

Pro zkušené turisty, kteří hledají výzvu, Česko nabízí řadu náročných tras. Krkonošská hřebenovka protíná nejvyšší vrcholy Krkonoš a je považována za jednu z nejnáročnějších tras u nás. S prudkými stoupáními, exponovanými úseky a proměnlivým počasím prověří vaše síly i odolnost. Jeseníky skrývají divokou krásu a náročný terén. Trasa přes Praděd, nejvyšší horu Moravy, vyžaduje dobrou fyzičku a pevnou obuv. Na Šumavě láká k náročné túře Povydří s hlubokými kaňony, skalnatými soutěskami a vodopády. Nezapomeňte na kvalitní vybavení, dostatek vody a jídla a sledování předpovědi počasí.

Ubytování a stravování

V našem malebném městečku najdete širokou škálu ubytovacích zařízení, která uspokojí potřeby každého cestovatele. Ať už hledáte luxusní hotel, útulný penzion nebo cenově dostupný hostel, máme pro vás to pravé. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází v docházkové vzdálenosti od historického centra a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Po dni stráveném poznáváním našeho krásného města si jistě rádi pochutnáte na lahodném jídle. V našem městě najdete širokou škálu restaurací, kaváren a hospůdek, které nabízejí speciality české i mezinárodní kuchyně. Ochutnejte naše tradiční knedlíky, vepřové maso a zelí nebo si dopřejte něco lehčího z nabídky salátů a ryb. Nezapomeňte také ochutnat naše lahodné pivo, které je proslulé po celém světě.

Doprava do Roháčů

Do Roháčů, malebného koutu Západních Tater, se nejsnáze dostanete autem. Zvolit můžete cestu přes Liptovský Mikuláš a pokračovat směrem na Pribylinu a Zuberec. Další variantou je cesta přes Ružomberok, kde se napojíte na silnici směřující do Dolného Kubína a dále na Zuberec.

Pokud preferujete cestování vlakem, nejbližší železniční stanice se nachází v Liptovském Mikuláši. Odtud jezdí pravidelné autobusové spoje do Zuberce a dalších obcí v Roháčích. Autobusové spojení je k dispozici i z Ružomberka.

Pro milovníky pěší turistiky je Roháčská dolina ideálním výchozím bodem. Do Roháčů se dostanete po turistických trasách z různých směrů, například ze Žiarské doliny, Jamnické doliny nebo Bobroveckej doliny.

Počasí a vybavení

Počasí v České republice je známé svou proměnlivostí, proto je důležité být připraven na vše. V létě se teploty mohou vyšplhat až ke 30 stupňům Celsia, zatímco v zimě klesají hluboko pod bod mrazu. Nezapomeňte si proto sbalit oblečení do každého počasí - od šortek a triček až po teplé svetry a bundy. Důležitou součástí vašeho vybavení by měly být i pohodlné boty, ve kterých zvládnete jak procházky po městě, tak i túry v přírodě. Nezapomeňte ani na pláštěnku a deštník, abyste byli připraveni na případný déšť.

Tipy na výlety

Plánujete výlet a hledáte inspiraci? Co takhle prozkoumat malebné stezky Krkonošského národního parku, kde na vás čekají úchvatné výhledy a horská jezírka? Milovníci historie si přijdou na své v Českém Krumlově s jeho impozantním zámkem a zachovalou středověkou architekturou. Pro rodiny s dětmi doporučujeme návštěvu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, kde na vás čeká přes 400 druhů zvířat z celého světa. Pokud dáváte přednost relaxaci, vydejte se do lázní Luhačovice a užijte si blahodárné účinky minerálních pramenů. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli destinaci, nezapomeňte si s sebou vzít dobrou náladu a fotoaparát, abyste si z výletu odnesli ty nejkrásnější vzpomínky.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: roháč | hora v západních tatrách