Objevte tajemství Obřího sudu v Javorníku

Obří Sud Javorník

Největší sud na Moravě

V malebném prostředí Jeseníků, konkrétně v obci Javorník, se nachází unikátní turistická atrakce – Obří sud. Tento kolosální sud, pyšnící se titulem největšího sudu na Moravě, je skutečným lákadlem pro návštěvníky z blízka i daleka. Svou impozantní výškou a objemem budí úžas a zvědavost.

Obří sud v Javorníku není jen tak ledajaký sud. Jeho historie sahá až do 17. století, kdy sloužil k uskladnění piva v místním pivovaru. Dnes je tento monumentální sud přístupný veřejnosti a nabízí nevšední zážitek. Uvnitř sudu se nachází stylová restaurace, kde si návštěvníci mohou vychutnat tradiční moravskou kuchyni a osvěžující nápoje. Atmosféra uvnitř sudu je nezapomenutelná – dřevěné obložení, tlumené osvětlení a vůně starého dřeva vytváří jedinečný genius loci.

Obří sud v Javorníku je ideálním cílem pro rodinný výlet, turistickou výpravu nebo jen tak pro příjemně strávené odpoledne. Kromě samotného sudu a restaurace v jeho nitru nabízí okolí i další možnosti k procházkám a relaxaci. Nedaleko se nachází zámek Jánský Vrch, který láká k prohlídce svých historických interiérů, a také krásná příroda Jeseníků, jež vybízí k turistice a cyklovýletům.

Historie a tradice vinařství

Obří sud v Javorníku není jen tak ledajaký sud. Je to monumentální stavba, která v sobě snoubí historii vinařství s turistickou atrakcí. Už od 17. století se oblast Javorníku proslavila pěstováním vína a výrobou lahodných moků. Místní vinaři byli proslulí svým umem a jejich vína se těšila velké oblibě. Aby vinaři uspokojili rostoucí poptávku, potřebovali stále větší a větší sudy pro skladování vína. A tak se zrodil nápad postavit sud, který by svou velikostí neměl obdoby.

Stavba obřího sudu v Javorníku byla pro tehdejší dobu husarským kouskem. Dokončen byl v roce 1643 a jeho rozměry braly dech. S výškou přes 7 metrů a objemem neuvěřitelných 144 000 litrů se stal senzací široko daleko. Po staletí sloužil obří sud svému účelu – stárnutí a skladování vína. Postupem času se však vinařství v oblasti začalo vytrácet a sud osiřel.

Naštěstí si místní uvědomili historickou a kulturní hodnotu této unikátní památky. Obří sud prošel náročnou rekonstrukcí a dnes slouží jako turistická atrakce. Návštěvníci z celého světa se do Javorníku sjíždějí, aby na vlastní oči spatřili tento monumentální symbol vinařské tradice. Uvnitř sudu se nachází expozice, která přibližuje historii vinařství v regionu a seznamuje s tradičními postupy výroby vína.

Prohlídka obřího sudu v Javorníku je fascinující cestou do minulosti, která vám odhalí tajemství výroby vína a ukáže um a fortel našich předků. A kdo ví, třeba vás atmosféra tohoto magického místa inspiruje k ochutnání některého z lahodných vín, která se v okolí Javorníku dodnes vyrábějí.

Unikátní architektura sudu

Obří sud v Javorníku není jen tak ledajaký sud. Jeho mohutnost a krása berou dech. S výškou přes 7 metrů a objemem neuvěřitelných 144 000 litrů je právem považován za největší svého druhu v České republice. Ale není to jen jeho velikost, co z něj dělá turistickou atrakci. Unikátní je i jeho architektura.

Postaven byl v roce 1643 z masivních dubových trámů, které mu dodávají impozantní vzhled a odolnost. K jeho stavbě bylo použito více než 200 dubových stromů! Vnitřek sudu je stejně působivý jako jeho exteriér. Najdete zde složitý systém trámů a podpěr, které zajišťují jeho stabilitu a pevnost. Díky důmyslné konstrukci dokázal sud po staletí odolávat zubu času a dnes slouží jako fascinující připomínka umu našich předků.

Prohlídka Obřího sudu v Javorníku je zážitkem pro celou rodinu. Můžete se kochat jeho architektonickou krásou, dozvědět se zajímavosti o jeho historii a stavbě a užít si krásné prostředí.

Kapacita a rozměry obra

Obří sud v Javorníku je impozantní stavba, která uchvacuje svou mohutností. S kapacitou neuvěřitelných 144 000 litrů se řadí mezi největší sudy na světě. Jeho rozměry jsou ohromující: výška dosahuje 7 metrů a průměr 6 metrů. Pro představu, do jeho útrob by se vešlo na 200 lidí. Není divu, že se tento unikátní sud stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Návštěvníci se k němu sjíždějí z blízkého i dalekého okolí, aby na vlastní oči spatřili tuto impozantní stavbu a pořídili si fotografie na památku.

Degustace vín a speciality

Obří sud v Javorníku, to není jen tak ledajaká turistická atrakce. Je to místo s bohatou historií a tradicí vinařství, kde se snoubí um našich předků s chutí těch nejlepších vín. A právě tady, v srdci vinařské oblasti, si můžete dopřát nezapomenutelnou degustaci vín. Ochutnáte vína z lokálních vinic, která zrála v sudech dýchajících staletou atmosférou. Bílá vína vás osvěží svou lehkostí a ovocnými tóny, červená vína vás okouzlí svou plností a sametovou chutí. Zkušení vinaři vám rádi prozradí tajemství výroby a pomohou s výběrem vína, které nejlépe pohladí vaše chuťové pohárky.

K vínu neodmyslitelně patří i něco dobrého k zakousnutí. A na co si pochutnáte v Obřím sudu? Specialitou, která vás přenese zpátky v čase, jsou pečené klobásy a sýry dle tradičních receptur. Dokonalou harmonii chutí pak dotvoří čerstvě upečený chléb. Degustace vín v Obřím sudu v Javorníku tak není jen pouhou ochutnávkou, ale komplexním zážitkem pro všechny vaše smysly.

Ubytování v srdci vinic

Obří sud v Javorníku, to není jen tak ledajaká turistická atrakce. Je to symbol vinařské tradice jižní Moravy a zároveň skvělá příležitost, jak spojit poznávání s nevšedním zážitkem. A co může být lepšího, než se po dni stráveném putováním mezi vinohrady a ochutnáváním lahodných vín ubytovat přímo v srdci dění? V těsné blízkosti Obřího sudu najdete několik možností ubytování, které vám dopřejí autentický zážitek z pobytu na Moravě. Ať už hledáte komfortní penzion s výhledem na vinice, stylový apartmán v tradičním stylu, nebo romantický pokoj s vůní dřeva, v Javorníku si zaručeně vyberete. Ráno vás probudí zpěv ptáků a vůně čerstvě upečeného chleba z místní pekárny. Po vydatné snídani se můžete vydat na další výlet za poznáním krás Jižní Moravy. Navštivte například malebné historické centrum Znojma, projděte se naučnou stezkou Krajem André nebo se vydejte na kole po některé z vinařských cyklostezek. Ať už se rozhodnete pro cokoli, ubytování v srdci vinic vám zaručí nezapomenutelný zážitek z vaší dovolené.

Tipy na výlety v okolí

Obří sud v Javorníku je sám o sobě fascinující atrakcí, ale věděli jste, že okolí skrývá spoustu dalších pokladů? Po prohlídce sudu a ochutnávce lahodných vín se vydejte na průzkum malebné krajiny Jeseníků.

Nedaleko od Obřího sudu se nachází rozhledna Zlatý Chlum, která nabízí úchvatné výhledy na celý region. Za jasného počasí dohlédnete až do Polska. Cesta na rozhlednu je příjemnou procházkou lesem a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Pokud máte rádi historii, navštivte zámek Jánský Vrch, který se tyčí nad městem Javorník. Zámek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží jako muzeum s expozicí historického nábytku a uměleckých děl. Projděte se zámeckým parkem s vzácnými dřevinami a užijte si atmosféru starých časů.

Pro milovníky přírody je ideálním cílem výletu Jesenická naučná stezka. Stezka vás provede nejkrásnějšími místy CHKO Jeseníky a seznámí vás s faunou a flórou této oblasti. Na stezce najdete informační tabule, odpočívadla a vyhlídky.

V letních měsících se osvěžte u Venušiných misek, soustavy kaskád a vodopádů na říčce Huntavě. Místo opředené legendami je ideální pro piknik v přírodě. K Venušiným miskám se dostanete po značené turistické trase z obce Žulová.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, okolí Obřího sudu v Javorníku vás okouzlí svou krásou a nabídkou aktivit pro celou rodinu.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: obří sud javorník | turistická atrakce