Kouzelné Maroko: Dovolená snů pod africkým sluncem

Maroko Dovolená

Kdy do Maroka

Maroko se dá obecně navštívit po celý rok, ale nejlepší doba pro cestu závisí na vašich preferencích a plánech. Pro milovníky slunce a koupání je ideální období od května do října, kdy se teploty pohybují mezi 25 a 35 stupni Celsia. Pokud se chcete vyhnout davům turistů a užít si příjemnější teploty, zvolte jaro (březen až květen) nebo podzim (září až listopad). V této době se teploty pohybují kolem 20 stupňů a krajina je svěží a zelená. Zimní měsíce (prosinec až únor) jsou ideální pro poznávání měst, jako je Marrákeš nebo Fez, kdy se teploty pohybují kolem 15 stupňů. Pamatujte však, že v horských oblastech Atlasu může být i v zimě sníh.

Víza a formality

Pro cestu do České republiky budete možná potřebovat vízum, záleží na vaší státní příslušnosti. Občané Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska mohou do České republiky cestovat bez víza na dobu neurčitou. Občané některých dalších zemí mohou do České republiky cestovat bez víza na dobu až 90 dnů, seznam těchto zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Pokud vaše země není na seznamu, budete si muset před cestou zařídit vízum. Víza se vydávají na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí. Pro získání víza budete muset předložit platný cestovní pas, doklad o ubytování, doklad o finančním zajištění a další dokumenty. Více informací o vízech a podmínkách vstupu do České republiky najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Doprava po Maroku

Maroko nabízí cestovatelům pestrou škálu dopravních prostředků. Pro delší vzdálenosti jsou ideální moderní a pohodlné autobusy společnosti CTM nebo ONCF Voyages. Místní autobusy, zvané "grand taxis", jsou levnější, ale často přeplněné. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost pronájmu auta, nicméně dopravní předpisy a styl řízení se od evropských liší. Větší města jako Marrákeš, Casablanca a Rabat disponují taxislužbou, která je cenově dostupná, ale je dobré si cenu předem domluvit. Pro kratší vzdálenosti ve městech jsou k dispozici malé taxíky "petit taxis" nebo rikši. Nezapomeňte si užít jízdu na velbloudovi v saharské poušti, která je nezapomenutelným zážitkem.

Ubytování v Maroku

Maroko nabízí cestovatelům širokou škálu ubytování, od luxusních riádů po cenově dostupné hostely. Většina turistů směřuje do Marrákeše, kde najdou ubytování pro každý rozpočet. Riády, tradiční marocké domy s vnitřními dvory, nabízejí autentický zážitek a často se pyšní krásnou architekturou a mozaikami. Pro ty, kteří hledají luxus, se v Maroku nachází i řada pětihvězdičkových hotelů a resortů, zejména v Marrákeši a Agadiru. Tyto hotely obvykle nabízejí bazény, lázně a další luxusní vybavení. Backpackery a cestovatelé s nízkým rozpočtem ocení širokou nabídku hostelů, zejména ve městech jako Fez, Chefchaouen a Essaouira. Kromě výše zmíněných možností se v Maroku nachází i ubytování v soukromí, kempy a ubytování v berberských vesnicích. Při výběru ubytování je důležité zvážit lokalitu, rozpočet a preference.

Jídlo v Maroku

Marocká kuchyně je směsicí berberských, arabských, andaluských a středomořských vlivů. Je známá svými aromatickými pokrmy plnými koření jako je kmín, koriandr, kurkuma a šafrán. Mezi základní suroviny patří kuskus, zelenina, luštěniny a maso, zejména jehněčí a kuřecí.

Typickým pokrmem je tajine, pomalu vařený pokrm z masa a zeleniny v keramické nádobě se špičatým víkem. Oblíbená je také harira, vydatná polévka z čočky, rajčat a cizrny, často podávaná během ramadánu.

Sladké tečkou po jídle může být lahodný mátový čaj s piniovými oříšky nebo sladkosti jako chebakia, smažené sezamové sušenky máčené v medu.

Bezpečnost v Maroku

Maroko je obecně bezpečnou zemí pro turisty, ale jako v každé jiné zemi je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se vyhýbat se demonstracím a shromážděním, a to i těm, které se zdají být poklidné. V davech je vždy zvýšené riziko krádeží. Turisté by si měli dávat pozor na své osobní věci, zejména na přeplněných místech, jako jsou trhy a turistické atrakce. Není vhodné nosit u sebe velké obnosy peněz a cennosti. Doporučuje se používat hotelové sejfy k úschově cenností. V nočních hodinách je vhodné vyhýbat se špatně osvětleným a opuštěným oblastem, a to i ve městech. Ženy cestující samy by si měly být vědomy zvýšeného rizika obtěžování a měly by zvážit, zda nebudou nosit s sebou falešný snubní prsten. V případě jakýchkoli problémů nebo nouzových situací je důležité kontaktovat místní policii.

Co v Maroku vidět

Maroko nabízí cestovatelům fascinující mix barev, vůní a zvuků. Prozkoumejte rušné uličky Marrákeše s jeho proslulým tržištěm Džamaa el-Fna, kde se mísí prodejci s pouličními umělci a vyvolávači hadů. Navštivte starobylé město Fes s jeho koželužnami a medresami, které vás zavedou do časů středověku. Pro milovníky přírody je tu pohoří Atlas s možnostmi trekkingu a výhledy na zasněžené vrcholky. Relaxovat můžete na pobřeží Atlantiku v Essaouire nebo Agadiru, kde si užijete slunce, pláže a vodní sporty. Nezapomeňte ochutnat tradiční marockou kuchyni s tajinem, kus-kusem a sladkým mátovým čajem.

Tipy na výlety

Plánujete výlet a chybí vám inspirace? Co třeba prozkoumat krásy České republiky? Pro milovníky historie je tu nespočet hradů a zámků, například Karlštejn, Český Krumlov nebo Hluboká nad Vltavou. Pokud dáváte přednost přírodě, vydejte se do Krkonoš, na Šumavu nebo do Českého Švýcarska. Krásné turistické trasy a dechberoucí výhledy zaručeny!

Rodiny s dětmi by neměly vynechat návštěvu zoologické zahrady, zábavního parku nebo některé z mnoha jeskyní. Co třeba Zoo Praha, Mirakulum nebo Punkevní jeskyně? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu a naplánovat si trasu. Přejeme vám krásné zážitky!

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: maroko dovolená | dovolená