Objevte kouzlo Haagu: Město v Nizozemsku s bohatou historií

Haag

Co je Haag a kde se nachází?

Haag je hlavní město Nizozemska a sídlo vlády země. Nachází se na západním pobřeží Nizozemska, nedaleko od Severního moře. Město leží ve stejnojmenné provincii Jižní Holandsko a sousedí s městem Rotterdam. Haag je známý svými mezinárodními institucemi, jako je Mezinárodní soud a Mezinárodní trestní dvůr, což mu dodává významnou geopolitickou roli. Turisté sem také míří kvůli krásnému historickému centru a bohaté kulturní nabídce.

Historie a kulturní dědictví města Haag.

Haag, známý také jako Haag, je hlavní město Nizozemska a sídlo nizozemského královského dvora. Město se nachází na západním pobřeží země a je známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím. Haag byl založen v 13. století a postupně se stal centrem politických a správních aktivit v zemi. Mnoho historických budov a paláců v Haagu odráží jeho významnou roli v minulosti, jako například Binnenhof - komplex budov, kde sídlí parlament Nizozemska, nebo Královský palác Noordeinde, který slouží jako pracoviště krále Willema-Alexandera. Díky své dlouhé historii je Haag plný fascinujících památek a muzeí, které přibližují jeho bohatou minulost návštěvníkům z celého světa.

Nejzajímavější turistické atrakce v Haagu.

Nejzajímavější turistické atrakce v Haagu lákají návštěvníky z celého světa. Mezi nejoblíbenější patří Královský palác, sídlo nizozemské královské rodiny s bohatou historií a nádhernými interiéry. Dalším must-see místem je Mauritshuis, umělecké muzeum s bohatou sbírkou holandských mistrů, jako je Vermeer či Rembrandt. Vynikajícím zážitkem je také procházka po malebném Binnenhofu, politickém centru Nizozemska, a návštěva moderního Muzea Louwman, zaměřeného na automobily. Haag rovněž nabízí krásné pláže Scheveningen a Kijkduin pro relaxaci u moře.

Místní kulinářské lahůdky a restaurace.

Haag je městem bohatým na gastronomické lahůdky, které odrážejí různorodost kuchyní z celého světa. Mezi tradiční místní speciality patří „haring“, což je nakládaná sleďová ryba podávaná s cibulí a okurkou. Dalším oblíbeným pokrmem je „bitterballen“, což jsou smažené kuličky plněné masem a omáčkou. Pro milovníky sladkostí pak Haag nabízí „stroopwafels“, což jsou tenké placičky plněné karamelovým sirupem.

V Haagu najdete také širokou škálu restaurací od tradičních nizozemských a indonéských po moderní mezinárodní kuchyně. Doporučujeme navštívit restauraci „The Penthouse“ ve výškovém budově s panoramatickým výhledem na město nebo restauraci „Hanting Cuisine“ s michelinskou hvězdou, která servíruje exkluzivní asijsko-evropské menu. Pro ty, kteří preferují neformálnější atmosféru, jsou ideálním místem trhy jako „Haagse Markt“ nabízející čerstvé potraviny a lahůdky z celého světa.

Doporučení pro ubytování a praktické informace pro návštěvníky.

Pro návštěvníky Haagu je doporučeno zvolit ubytování v blízkosti centra města, kde se nachází většina turistických atrakcí. Existuje široká škála hotelů od luxusních po cenově dostupné možnosti. Doporučuje se rezervovat ubytování předem, zejména v letních měsících, kdy je poptávka vyšší. Pro praktické informace je dobré mít u sebe mapu města a jízdní řády veřejné dopravy, která je v Haagu dobře organizovaná a spojuje všechny části města efektivně.

Tipy na aktivity a zážitky v okolí Haagu.

V okolí Haagu se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Nedaleko města leží krásné letovisko Scheveningen s dlouhými písčitými plážemi a malebným přístavem. Pro milovníky přírody je ideální výlet do přírodní rezervace Meijendel, kde si můžete užít procházky či cyklistiku v malebném prostředí lesů a dun. Oblast Zuid-Holland je rovněž známá svými historickými zámky, jako je například zámek Duivenvoorde nebo Huis ten Bosch. Pro rodiny s dětmi je skvělou volbou výlet do atraktivního zábavního parku Duinrell, který nabízí širokou škálu atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Jak se dostat do Haagu a doprava po městě.

Haag, jakožto hlavní město Nizozemska, je dobře dostupné z různých částí Evropy. Letiště Schiphol v Amsterdamu je asi 45 minut jízdy vlakem od Haagu. Z letiště je možné se do Haagu dostat i přímými vlaky. Pro cestování po městě samotném je nejlepší využít efektivního systému veřejné dopravy, který zahrnuje tramvaje, autobusy a vlaky. Jízdenky lze zakoupit v automatech na zastávkách nebo u řidiče (s příplatkem). Město je také velmi cyklistické a nabízí širokou síť cyklostezek pro pohodlnou a ekologickou dopravu po městě.

Publikováno: 22. 05. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Petr Novák

Tagy: haag | město v nizozemsku