Kouzelný zámek Hořovice: Tip na výlet do historie i přírody

Zámek Hořovice

Malebné městečko Hořovice

Hořovice, malebné městečko ležící v okrese Beroun ve Středočeském kraji, se pyšní bohatou historií a nádhernými památkami. Dominantou města a hlavním lákadlem pro návštěvníky je bezpochyby Hořovický zámek, skvost barokní architektury. Zámek, jehož počátky sahají až do 13. století, prošel v průběhu staletí rukama mnoha významných šlechtických rodů, z nichž každý zanechal na jeho podobě svůj otisk. Dnešní podobu získal zámek především zásluhou rodu Mansfeldů, kteří jej v 18. století nechali přestavět do podoby honosného barokního sídla.

Prohlídka zámku je fascinující cestou časem. Návštěvníci se mohou kochat nádherně zdobenými interiéry, dobovým nábytkem, obrazy a dalšími uměleckými díly. K zámku náleží také rozlehlý anglický park, který vybízí k procházkám a relaxaci v klidném prostředí.

Hořovický zámek není zdaleka jedinou památkou, kterou se toto malebné městečko může pochlubit. Za návštěvu stojí například kostel svatého Jiljí, židovský hřbitov nebo městské muzeum. Hořovice jsou ideálním cílem pro jednodenní výlet z Prahy, ale i pro delší pobyt. Okolí města nabízí nepřeberné možnosti pro turistiku, cykloturistiku a další volnočasové aktivity.

Zámek Hořovice je skvělým příkladem toho, jak se v Čechách daří pečovat o kulturní dědictví. Jeho krása a historická hodnota z něj činí jednu z nejvýznamnějších památek v regionu a lákadlo pro turisty z celého světa.

Renesanční skvost

Zámek Hořovice, to je učiněná krása renesanční architektury, která nám tady na západ od Prahy zbyla z dob největší slávy. Jen si to představte: malebné nádvoří, arkády zdobené sgrafity a ten klid, který dýchá z každého kamene. No prostě krása! A není se čemu divit, vždyť tenhle skvost vznikl přestavbou gotického hradu a zažil toho teda opravdu hodně. Za zmínku určitě stojí i přilehlý park, který je jako stvořený pro romantické procházky ve dvou nebo pro rodinný piknik. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, zámek Hořovice ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek.

A když už budete v Hořovicích, tak si nenechte ujít ani další zámky v České republice. Třeba takový zámek Hluboká nad Vltavou, ten je jako z pohádky! Nebo zámek Lednice, ten vás zase ohromí svou nádhernou zahradou. A co teprve Karlštejn? Ten je symbolem české státnosti a jeho návštěvu si nesmíte nechat ujít! Tak neváhejte a vydejte se za poznáním krás naší země!

Historie zámku

Zámek Hořovice, to není jen tak ledajaký zámek. Jeho příběh se začal psát už ve 13. století, kdy tu stávala gotická tvrz. Představte si ty rytíře a jejich turnaje! Tvrz prošla rukama pánů z Hradce, Švamberků a Martiniců, než se v 17. století proměnila v renesanční zámek. A to už je krůček k té nádheře, kterou dnes můžeme obdivovat.

V 18. století se do hořovického zámku zamilovali Mansfeldové. A jak už to u šlechty bývalo, rozhodli se ho přestavět ve velkém stylu. Baroko bylo tehdy v módě, a tak se zámek pyšnil novou fasádou, honosnými sály a krásnou zahradou. Dokážete si představit ty plesy a hostiny, které se tu musely odehrávat?

Mansfeldům patřil zámek až do roku 1945, kdy přešel do rukou státu. A co se dělo pak? Zámek se stal oblíbeným místem pro natáčení filmů a pohádek. Kdo by neznal Tři oříšky pro Popelku nebo Šíleně smutnou princeznu? Hořovický zámek se stal pohádkovou kulisou pro nejedno filmové dobrodružství.

Dnes je zámek Hořovice otevřený veřejnosti a láká k prohlídce svých nádherných interiérů. Můžete se projít zámeckou kaplí, obdivovat dobový nábytek a obrazy, a dokonce se podívat i do zámeckého divadla. A pokud budete mít štěstí, možná tu potkáte i ducha Bílé paní, která se prý zámkem dodnes prochází.

Procházka zámeckým parkem

Zámek Hořovice, skvost barokní architektury, láká návštěvníky nejen svou impozantní budovou, ale také rozlehlým zámeckým parkem. Procházka tímto zeleným královstvím je jako cesta časem, která vás zavede do dob šlechtických slavností a romantických procházek.

Park o rozloze 12 hektarů byl založen v 18. století a nese znaky francouzské zahradní architektury s geometricky tvarovanými záhony a střiženými keři. Dominantou parku je kašna s plastikou Neptuna, která je obklopena sochami mytologických bytostí. Alej vzrostlých lip vás zavede k romantickému altánku, odkud se otevírá nádherný výhled na zámek a okolní krajinu.

V 19. století prošel park anglickou úpravou, která mu vtiskla přírodně krajinářský ráz. Byly zde vysazeny vzácné druhy stromů a keřů, vznikly romantické zákoutí s jezírky a potůčky. Procházka parkem se tak stává dobrodružstvím, na kterém můžete obdivovat rozmanitost flóry i fauny.

Zámecký park v Hořovicích je ideálním místem pro odpočinek, relaxaci i aktivní trávení volného času. Můžete se zde projít s rodinou, uspořádat piknik nebo si jen tak číst knihu v příjemném stínu stromů.

Unikátní sbírky

Zámek Hořovice, to není jen nádherná architektura a okouzlující zahrady. Ukrývá v sobě také unikátní sbírky, které vás přenesou v čase a odhalí vám kousek historie i umění. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu rozsáhlá sbírka porcelánu. Najdete tu skvosty z dílen českých i světových mistrů, od jemných figurek až po honosné jídelní soupravy. Milovníci obrazů si přijdou na své v galerii, kde visí díla slavných malířů, například Petra Brandla nebo Norberta Grunda. Obrazy s biblickými výjevy, portréty šlechticů i krajinomalby, to vše dokresluje atmosféru minulých staletí. A co teprve zbrojnice! Ta vás vtáhne do rytířských časů. Zbroje, meče, štíty a další zbraně vypráví příběhy o odvaze a boji. Zámek Hořovice je zkrátka pokladnicí uměleckých a historických artefaktů. Procházka jeho komnatami je tak fascinující cestou do minulosti, která vás chytne za srdce a nepustí. Ať už jste vášnivými sběrateli, nebo jen zvědavými návštěvníky, sbírky zámku Hořovice vás zaručeně okouzlí.

Kulturní akce a výstavy

Zámek Hořovice, jeden z mnoha skvostů mezi zámky v ČR, není jen němým svědkem historie. Je to místo, kde se minulost prolíná s přítomností skrze pestrou škálu kulturních akcí a výstav. Během roku se zde konají koncerty klasické hudby, které v nádherných prostorách zámku rozeznívají tóny slavných mistrů. Pro milovníky divadla se zámecké nádvoří proměňuje v letní scénu, kde ožívají příběhy pod širým nebem.

Zámek Hořovice ale nezapomíná ani na milovníky výtvarného umění. V jeho interiérech se pravidelně konají výstavy obrazů, soch a fotografií, které představují díla jak renomovaných umělců, tak i začínajících talentů. Pro rodiny s dětmi jsou připraveny speciální programy a akce, které hravou formou přibližují historii zámku a jeho obyvatel. Děti se tak mohou těšit na pohádkové prohlídky, interaktivní hry a workshopy.

Kalendář akcí na zámku Hořovice se neustále rozrůstá, proto doporučujeme sledovat webové stránky zámku, kde najdete aktuální program a informace o vstupném. Návštěva zámku Hořovice se tak může stát nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Otevírací doba a vstupné

Zámek Hořovice, stejně jako mnoho jiných zámků v ČR, má sezónní otevírací dobu. Hlavní sezóna obvykle probíhá od dubna do října, kdy je zámek otevřen denně kromě pondělí. Mimo hlavní sezónu, tedy od listopadu do března, je zámek otevřen pouze o víkendech nebo na základě předchozí domluvy. Konkrétní otevírací doba se může lišit v závislosti na ročním období a aktuálních událostech, proto je vždy vhodné si ji ověřit na oficiálních stránkách zámku.

Vstupné na zámek Hořovice se liší dle typu prohlídky. Základní prohlídkový okruh, který zahrnuje reprezentační prostory zámku, se pohybuje okolo 150 Kč pro dospělé. Snížené vstupné pro děti, studenty a seniory se pohybuje okolo 100 Kč. Rodinná vstupenka vyjde zhruba na 400 Kč. Zámek Hořovice také nabízí speciální prohlídkové okruhy, například prohlídku zámecké kaple nebo noční prohlídky, jejichž cena se liší. Prohlídky s průvodcem jsou obvykle v českém jazyce, ale na požádání je možné zajistit i prohlídky v angličtině nebo němčině.

Nezapomeňte, že vstupenky je nutné zakoupit v pokladně zámku a platba je možná v hotovosti i platební kartou.

Tipy na výlet v okolí

Zámek Hořovice, to není jenom krásný zámek, ale taky skvělý startovní bod pro výlety do okolí. Co třeba vyrazit na procházku do romantického anglického parku, který zámek obklopuje? Najdete tu jezírka, vzácné stromy a spoustu klidných zákoutí, ideálních pro piknik nebo odpočinek s knížkou.

Pokud máte rádi historii, zamiřte na nedaleký hrad Karlštejn, perlu české gotiky a symbol české státnosti. Z Hořovic je to sem co by kamenem dohodil a čeká vás nezapomenutelná cesta časem. Pro milovníky tajemna doporučujeme návštěvu zříceniny hradu Žebrák, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na celý kraj.

A co takhle spojit výlet s trochou kultury? Navšedte zámek Zbiroh, který je spjatý s pohnutou historií rodu Lobkoviců. Nebo se vydejte na zámek Dobříš, kde se natáčela slavná pohádka Tři oříšky pro Popelku. A pokud toužíte po relaxaci, zajeďte si do lázní Bělohrad, které jsou proslulé svými léčivými prameny.

Okolí Hořovic zkrátka nabízí nepřeberné množství možností, jak strávit volný čas. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte si užít krásy české krajiny a nasát atmosféru historických památek.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jan Křivák

Tagy: zámek hořovice | zámek v čr