Kouzelný Montmartre: Pařížská čtvrť, která vás okouzlí

Montmartre

Umělecká duše Paříže

Montmartre, pařížská čtvrť s bohémskou duší, je odjakživa magnetem pro umělce z celého světa. Strmé uličky dlážděné kočičími hlavami, útulné kavárny a magická atmosféra inspirovaly generace malířů, spisovatelů a hudebníků. Na Place du Tertre, náměstíčku proslaveném pouličními malíři, dodnes ucítíte ducha Picassa, Modiglianiho a dalších velikánů, kteří zde tvořili svá raná díla.

Vzduch je tu prosycen kreativitou a každý kout skrývá příběh. Projděte se vinicemi na svazích kopce, odkud se otevírá dechberoucí panorama Paříže. Navštivte kabaret Lapin Agile, kde se kdysi scházeli umělci jako Edith Piaf a Maurice Chevalier. Nechte se okouzlit jedinečnou atmosférou a objevte kouzlo Montmartru, místa, kde se sny stávají skutečností.

Slavný Sacré-Coeur

Montmartre, okouzlující pařížská čtvrť na kopci, je známá svými úzkými uličkami, kavárnami a pouličními umělci. Dominantou této bohémské čtvrti je však bezpochyby majestátní bazilika Sacré-Coeur. Tato bělostná bazilika, tyčící se na vrcholu kopce Montmartre, nabízí úchvatný panoramatický výhled na celou Paříž.

Stavba Sacré-Coeur, inspirovaná románsko-byzantským stylem, započala v roce 1875 a trvala až do roku 1914. Bazilika byla postavena jako symbol smíření po traumatické porážce Francie ve francouzsko-pruské válce. Její název, v překladu "Nejsvětější srdce Ježíšovo", odkazuje k zasvěcení baziliky Ježíšovu Srdci.

Interiér Sacré-Coeur je stejně působivý jako její exteriér. Uvnitř baziliky se nachází ohromující mozaika Krista s rozpřaženýma rukama, jedna z největších svého druhu na světě. Návštěvníci mohou také obdivovat krásná vitrážová okna a řadu kaplí zdobených uměleckými díly.

Výhledy na Eiffelovku

Montmartre, okouzlující pařížská čtvrť na kopci, je proslulá svými uměleckými kořeny a úchvatnými výhledy. Z vrcholu kopce, kde se tyčí majestátní bazilika Sacré-Coeur, se otevírají panoramata, která berou dech. Mezi spletí uliček a starobylých budov se jako stříbrný klenot třpytí Eiffelova věž. Její štíhlá silueta se majestátně vypíná nad střechami Paříže a vytváří nezapomenutelný kontrast s historickou architekturou čtvrti.

Výhled na Eiffelovku z Montmartru patří k těm nejromantičtějším v Paříži. Mnoho umělců se nechalo inspirovat touto podívanou a zachytilo ji na svých plátnech. Dnes si sem nacházejí cestu milenci, fotografové i obyčejní turisté, kteří chtějí obdivovat krásu Paříže z jiné perspektivy. Večer se Eiffelova věž rozzáří tisíci světel a promění se v magický maják, který nelze přehlédnout. Atmosféra na Montmartru je v tuto chvíli nepopsatelná a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Malíři na Place du Tertre

Place du Tertre, malebné náměstíčko na vrcholku Montmartru, je srdcem umělecké Paříže. Dnes je to spíše turistická atrakce, ale stále dýchá atmosférou starých časů, kdy se tu scházeli umělci jako Picasso, Modigliani nebo Utrillo. Tito mistři sem byli přitahováni bohémským duchem, nízkým nájmem a hlavně jedinečným světlem, které Montmartre proslavilo.

Dnes na náměstí najdete desítky malířů, portrétistů a karikaturistů, kteří se snaží zachytit krásu Paříže a jejích návštěvníků. Jejich díla, od tradičních krajinomaleb po moderní abstrakce, lákají k prohlížení a nákupu. Můžete si nechat namalovat svůj portrét, karikaturu nebo si odnést domů kousek pařížské atmosféry v podobě obrazu.

Procházka po Place du Tertre je jako procházka historií umění. Vnímaví návštěvníci tu pocítí ozvěny minulosti a inspiraci, která z tohoto místa vyzařuje. Ať už si chcete koupit umělecké dílo, nechat se zvěčnit na plátně nebo se jen tak kochat atmosférou, Place du Tertre je místem, které by nemělo uniknout vaší pozornosti.

Kabaret Moulin Rouge

Moulin Rouge, s ikonickým červeným větrníkem, je neodmyslitelně spjatý s Montmartrem, bohémskou čtvrtí v Paříži. Tato oblast, kdysi na okraji města, přitahovala umělce, spisovatele a také ty, kteří se chtěli vymanit z konvencí. Právě v tomto prostředí se zrodil kabaret Moulin Rouge v roce 1889. Jeho zakladatelé, Charles Zidler a Joseph Oller, chtěli vytvořit místo, kde by se setkávaly všechny vrstvy společnosti a kde by se tančilo až do rána.

Moulin Rouge se stal synonymem pro can-can, provokativní tanec, který šokoval i okouzloval publikum. Na jevišti se střídaly tanečnice, zpěváci, akrobati a komici, kteří bavili diváky z celého světa. Slavní malíři jako Toulouse-Lautrec zachytili atmosféru kabaretu na svých plátnech a z Moulin Rouge se stala legenda.

Dnes je Moulin Rouge stále vyhledávanou atrakcí, která láká na opulentní show a nostalgickou atmosféru belle époque. Procházka po Montmartru, kolem vinic a uměleckých ateliérů, pak nabídne pohled do minulosti a připomene dobu, kdy se v uličkách této čtvrti potulovali Picasso, Modigliani a další umělci, kteří hledali inspiraci.

Vinice Montmartre

Ačkoliv se to nezdá, tak uprostřed rušného Paříže, v 18. obvodu, se nachází okouzlující vinice Montmartre. Ano, čtete správně, vinice! Na severním svahu kopce Montmartre, jen pár kroků od slavné baziliky Sacré-Coeur, se rozkládá tato malá oáza klidu a zeleně. S rozlohou necelých 1400 m2 je sice nejmenší vinicí ve Francii, ale rozhodně ne nejméně zajímavou.

Vlastnost Montmartre
Umístění 18. obvod Paříže
Nejvyšší bod Vrch Montmartre (130 m n. m.)
Dominanta Bazilika Sacré-Cœur

Pěstování vína zde má dlouhou tradici, sahající až do 12. století, kdy zde sídlily benediktýnky. V průběhu staletí vinice několikrát zanikla a byla obnovena, naposledy v roce 1933. Dnes se zde pěstuje především odrůda Gamay a Pinot Noir, ze kterých se každoročně vyrobí okolo 500 litrů vína.

Vinice Montmartre není jen turistickou atrakcí, ale i symbolem pařížské historie a kultury. Každý rok se zde koná slavnost vinobraní, která láká tisíce návštěvníků. Během festivalu můžete ochutnat nejen víno z Montmartru, ale i další francouzské speciality a užít si bohatý kulturní program.

Pokud se chystáte do Paříže, nenechte si ujít návštěvu této unikátní památky. Procházka vinicí vám nabídne nezapomenutelný výhled na město a možnost nahlédnout do historie této slavné čtvrti.

Bohémská atmosféra

Montmartre, pařížská čtvrť věčně pulzující uměním a bohémskou atmosférou. Strmé uličky dlážděné kočičími hlavami vás zavedou do časů, kdy se zde procházel Picasso, Modigliani nebo Toulouse-Lautrec. Kavárny jako Le Consulat, Café des Deux Moulins a další dodnes dýchají historií a jsou němými svědky nekonečných debat o umění, literatuře a životě.

Na náměstíčku Place du Tertre se můžete nechat zvěčnit od pouličních umělců, kteří zde tvoří a prodávají svá díla. Vzduch je tu prosycený vůní barev, terpentýnu a čerstvých baget. Všude vládne uvolněná a inspirativní atmosféra, která láká umělce a snílky z celého světa.

Večer se Montmartre rozzáří světly kabaretů a barů. Slavný Moulin Rouge láká na opulentní představení a slibuje nezapomenutelný zážitek. I když se Montmartre v průběhu let změnil a stal se turistickým cílem, stále si uchovává své kouzlo a jedinečnou atmosféru.

Montmartre, to je jako Paříž v kostce, jen o něco výš a s ještě větším kouzlem.

Anežka Novotná

Kavárny a restaurace

Montmartre, okouzlující čtvrť na kopci v Paříži, není jen o Sacré-Coeur a pouličních umělcích. Je to také ráj pro milovníky jídla a pití, s nepřeberným množstvím kaváren a restaurací, které uspokojí každou chuť a rozpočet.

Začněte svůj den v útulné kavárně s výhledem na probouzející se město a vychutnejte si čerstvý croissant a silnou kávu. Projděte se křivolakými uličkami a objevte skryté bistra, kde se podávají tradiční francouzské pokrmy jako coq au vin a boeuf bourguignon. Nebo se nechte zlákat vůní čerstvě upečených crêpes a galettes, které si můžete dát s sebou na procházku.

Večer se Montmartre rozzáří světly a restaurace se zaplní hosty. Vyberte si z elegantních podniků s bílými ubrusy a gurmánskými menu, nebo dejte přednost uvolněnější atmosféře vinárny s živou hudbou. Ať už toužíte po romantické večeři ve dvou, nebo po zábavném večeru s přáteli, Montmartre vás nezklame.

Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou sýry z okolních farem, čerstvé bagety a lahodné makronky. Ať už si vyberete cokoli, jedno je jisté – kulinářský zážitek na Montmartru si budete pamatovat ještě dlouho po návratu domů.

Procházka úzkými uličkami

Montmartre, pařížská čtvrť s uměleckou duší, láká k procházkám svými úzkými uličkami. Vstoupíte do světa, kde se mísí vůně čerstvých baget s vůní barev z ateliérů. Každý kout dýchá historií a vypráví příběhy slavných umělců, kteří zde tvořili svá mistrovská díla.

Uličky vás zavedou na malebná náměstíčka, kde se zastavil čas. Můžete si vychutnat kávu v jedné z kaváren, kde se scházeli Picasso, Modigliani nebo Hemingway. Nebo se jen tak procházet a obdivovat krásu starých domů s barevnými okenicemi.

Na vrcholu kopce Montmartre se tyčí bazilika Sacré-Coeur, která nabízí úchvatný výhled na celou Paříž. Cesta nahoru vede po schodech a je lemována stánky s obrazy, šperky a dalšími suvenýry.

Procházka úzkými uličkami Montmartru je nezapomenutelným zážitkem, který vám odhalí skryté krásy této okouzlující čtvrti.

Noční život a zábava

Montmartre, okouzlující pařížská čtvrť na kopci, není jen domovem Sacré-Coeur a malebných uliček. Po setmění se promění v pulzující centrum nočního života a zábavy. Legendární kabarety jako Moulin Rouge a Lapin Agile lákají na okázalá představení plná třpytek, hudby a tance. V útulných jazzových klubech, jako je Au Lapin Agile, se můžete zaposlouchat do rytmů jazzu a šansonu a vychutnat si atmosféru staré Paříže. Pro milovníky modernější hudby se nabízí nepřeberné množství barů a klubů s živou hudbou, od rocku a popu až po elektroniku.

Pozdní večeře si můžete dopřát v některé z mnoha restaurací s výhledem na osvětlenou Paříž. Romantickou atmosféru nabízejí vinárny a bary s terasami, kde si vychutnáte sklenku francouzského vína a kocháte se nočním výhledem na město. Ať už hledáte sofistikovanou zábavu, bujarý večírek nebo jen příjemné posezení s přáteli, noční Montmartre vás nezklame.

Publikováno: 10. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Petr Novák

Tagy: montmartre | čtvrť v paříži