Elafonisi: Nejkrásnější pláž na Krétě pro relaxaci a koupání

Elafonisi

Elafonisi je jednou z nejkrásnějších pláží na Krétě a oblíbeným cílem turistů hledajících relaxaci a koupání. Tato malebná pláž se nachází na západním pobřeží ostrova, nedaleko města Chania. Elafonisi je známá svými krásnými písečnými dunami, tyrkysově modrou vodou a unikátním prostředím. Každoročně sem přijíždí tisíce návštěvníků, aby si užily klidného odpočinku na pláži a obdivovaly překrásné scenérie.

Geografická poloha a přístup k pláži

Geografická poloha pláže Elafonisi je jedním z důvodů, proč se stala tak oblíbeným turistickým cílem na Krétě. Nachází se na západním pobřeží ostrova, asi 75 kilometrů jihozápadně od hlavního města Chania. Pláž leží na malém ostrově spojeném písčitou šíjí s pevninskou částí. Tento úzký pruh písku vytváří lagunu, která je obklopena tyrkysově modrou vodou Egejského moře. Přístup k pláži je možný po silnici z vesnice Elafonisi nebo lodní dopravou ze sousedních letovisek.

Přírodní krása a unikátní prostředí

Elafonisi je známá svou přírodní krásou a unikátním prostředím. Tato pláž se nachází na západním pobřeží Kréty a je součástí chráněného přírodního parku. Je obklopena nádhernými horskými masivy a modrou Egejským mořem, což vytváří malebnou kulisu pro relaxaci a koupání.

Co dělá Elafonisi tak jedinečným je jeho písčitý poloostrov, který spojuje pevninskou část s malým ostrovem. Tento poloostrov je tvořen jemným bílým pískem, který se protíná s tyrkysově modrou vodou. Prostředí je velmi klidné a nedotčené, což umožňuje návštěvníkům zažít pocit opravdového ráje.

Na pláži najdete také mnoho endemických rostlin a květin, které jsou charakteristické pro tento region. Mezi nejznámější patří růže písčité, které dávají pláži její charakteristickou růžovou barvu. Díky tomu je Elafonisi často nazýván "růžovou pláží".

Celkově lze říci, že přírodní krása a unikátní prostředí Elafonisi jsou nezapomenutelné. Tato pláž je ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a relaxaci v nádherném prostředí přírody.

Modré a růžové laguny na pláži

Modré a růžové laguny na pláži Elafonisi jsou jedním z největších lákadel tohoto místa. Modrá laguna je známá svými průzračnými vodami, které mají intenzivní azurovou barvu. Je ideálním místem pro potápění a šnorchlování, protože zde můžete obdivovat bohatý podmořský život. Růžová laguna je unikátní přírodní úkaz, který se objevuje pouze ve vzácných případech. Barva vody zde získává růžový odstín díky mikroskopickým korálkům a jiným organismům. Tyto laguny jsou skutečnou oázou klidu a krásy na Krétě.

Služby a vybavení na pláži

Na pláži Elafonisi najdete širokou škálu služeb a vybavení, které vám umožní strávit příjemný den na pláži. K dispozici jsou například lehátka a slunečníky, které si můžete pronajmout za přijatelnou cenu. Pro ty, kteří preferují stín, jsou zde také stromy a keře, pod kterými si můžete odpočinout.

Pokud máte chuť na občerstvení nebo jídlo, na pláži se nachází několik restaurací a snack barů. Nabízejí široký výběr tradičních řeckých pokrmů i mezinárodních specialit. Můžete si tedy dopřát osvěžující nápoj či lahodný oběd přímo u moře.

Pro ty, kteří rádi zkoumají podmořský svět, je na pláži možnost zapůjčení potápěčského vybavení. Dostanete se tak blíže k úchvatnému podvodnímu životu a korálovým útesům Elafonisi.

Pro ty, kteří chtějí být aktivní i na pláži, je zde možnost zapojit se do různých sportovních aktivit. Můžete si zapůjčit vodní lyže, kajak nebo paddleboard a vyzkoušet si tak například jízdu na vlnách.

Na pláži jsou také k dispozici toalety a sprchy, které jsou udržované a čisté. Pro ty, kteří chtějí mít své cennosti stále na očích, je možnost pronajmout si trezor.

Služby a vybavení na pláži Elafonisi jsou dobře organizované a odpovídají potřebám návštěvníků. Díky nim si můžete užít pohodlný den na pláži bez starostí o zázemí.

Aktivity a atrakce v okolí Elafonisi

V okolí pláže Elafonisi je mnoho aktivit a atrakcí, které můžete využít během své návštěvy. Jednou z nejoblíbenějších aktivit je potápění a šnorchlování. Pod hladinou se skrývá bohatý podmořský život s pestrou faunou a flórou. Můžete objevovat korálové útesy, ryby různých barev a dokonce i vraky lodí.

Pro milovníky přírody je zde také možnost vydat se na pěší túru do nedalekého chráněného přírodního parku Elafonisi. Tento park nabízí krásné výhledy na okolní krajinu, horské vrcholy a malebné vesničky.

Pokud máte rádi adrenalinové sporty, můžete si zapůjčit kajak nebo paddleboard a prozkoumat okolní pobřeží z vody. Další možností je vyjet na kole a projet se po cyklostezkách v okolí.

Pro ty, kteří mají rádi historii a kulturu, doporučujeme navštívit nedaleký klášter Chrissoskalitissa. Tento klášter pochází ze 17. století a nabízí nádhernou architekturu a klidné prostředí pro relaxaci.

V okolí Elafonisi také najdete různé restaurace a taverny, kde si můžete vychutnat tradiční krétskou kuchyni. Můžete ochutnat čerstvé ryby, olivový olej, sýry a další lahodné speciality.

Celkově lze říci, že okolí pláže Elafonisi nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí pro každého. Bez ohledu na to, zda preferujete relaxaci na pláži nebo dobrodružství ve volné přírodě, určitě si zde najdete své oblíbené aktivity.

Nejlepší doba návštěvy a tipy pro cestovatele

Nejlepší doba návštěvy pláže Elafonisi je v období od května do září, kdy jsou teploty příjemné a moře je dostatečně teplé pro koupání. V červenci a srpnu je pláž nejrušnější, proto doporučujeme navštívit ji buď na začátku či konci sezóny, kdy je méně turistů. Pro cestovatele je vhodné vzít si s sebou opalovací krém s vysokým faktorem ochrany, sluneční brýle a klobouk kvůli silnému slunci. Doporučuje se také mít s sebou dostatek pitné vody a obuv vhodnou pro chůzi po kamenech na pláži.

Ubytování v blízkosti pláže Elafonisi

Ubytování v blízkosti pláže Elafonisi je bohaté a různorodé, což umožňuje každému cestovateli najít si tu správnou možnost pro svůj pobyt. V okolí pláže se nachází několik hotelů, apartmánů a rodinných penzionů s výhledem na moře nebo přírodu. Mnoho z těchto ubytovacích zařízení nabízí také venkovní bazén, restaurace s tradiční kuchyní a wellness centra pro dokonalou relaxaci po dni stráveném na pláži. Pro ty, kteří preferují přímý kontakt s přírodou, jsou k dispozici i kempy a autokempy v blízkosti Elafonisi. Bez ohledu na váš rozpočet a preference, určitě najdete vhodné ubytování pro vaši návštěvu této krásné pláže.

Závěrem lze říci, že Elafonisi je skutečně jedinečným místem na Krétě, které stojí za návštěvu. Jeho krásné pláže, modré a růžové laguny a překrásné prostředí vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru relaxace a klidu. Doporučujeme navštívit Elafonisi v době mimo hlavní sezónu, aby se vyhnuli davům turistů a mohli si užít pláže v klidu. Pamatujte také na to, že Elafonisi je chráněnou oblastí a je důležité dodržovat pravidla ochrany přírody. Pro cestovatele doporučujeme vzít si s sebou dostatek pitné vody, opalovací krém a ochranný prostředek proti komárům. Ubytování v blízkosti pláže Elafonisi je možné nalézt ve vesnicích Chrisoskalitissa a Livadia. Nezapomeňte si rezervovat ubytování předem, zejména během letních měsíců. Celkově lze říci, že návštěva Elafonisi je zážitkem, který si budete pamatovat po celý život.

Publikováno: 09. 02. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: elafonisi | pláž na krétě