Dobrodružství v divoké Kanadě: Průvodce cestovatele

Kanady

Kdy do Kanady

Kanada, rozlehlá země v Severní Americe, láká cestovatele v každém ročním období. Kdy je ale ten nejlepší čas pro návštěvu? Záleží na vašich preferencích a plánech.

Léto, od června do srpna, nabízí příjemné teploty a dlouhé slunečné dny, ideální pro pěší turistiku v národních parcích, kempování u jezer a vodní sporty. Západní pobřeží, Britská Kolumbie, se pyšní mírnějším klimatem i v létě.

Zima, od prosince do února, promění Kanadu v zimní říši divů. Lyžařská střediska ve Skalistých horách ožívají a nabízejí nezapomenutelné zážitky na sjezdovkách. Pro milovníky ledového dobrodružství je tu možnost pozorování polární záře na severu země.

Jaro a podzim, přechodná období, lákají na menší davy turistů a pestrou paletu barev. Jarní období vítá rozkvetlé zahrady, například slavné Butchart Gardens ve Victorii. Podzim zase uchvátí zlatavými a rudými odstíny listnatých lesů, ideální pro fotografy.

Při plánování cesty je důležité zohlednit i regionální rozdíly. Zatímco v Torontu si užijete teplé léto, v Montrealu panují chladnější teploty. Pobřežní oblasti se vyznačují mírnějšími zimami než vnitrozemí.

Víza a vstupní formality

Občané ČR cestující do Kanady za turistikou, návštěvou přátel a rodiny nebo na krátkodobý obchodní pobyt (do 180 dnů) nepotřebují vízum. Musí však mít platný cestovní pas a elektronickou cestovní autorizaci eTA (Electronic Travel Authorization). eTA se vyřizuje online a stojí 7 CAD. Platnost eTA je 5 let nebo do doby expirace cestovního pasu, podle toho, co nastane dříve.

Dlouhodobé pobyty (studium, práce)

Pro delší pobyty, studium nebo práci v Kanadě je nutné požádat o vízum na kanadské ambasádě v Praze. Typ víza se liší v závislosti na účelu cesty. Pro studium je nutné studentské vízum a povolení ke studiu, pro práci pak pracovní vízum a povolení k práci.

Vstup do Kanady

Při vstupu do Kanady je nutné projít imigrační kontrolou, kde je nutné předložit platný cestovní doklad, eTA (pokud je vyžadována) a vyplnit celní prohlášení. Dále je důležité dodržovat kanadské celní předpisy a nevozit zakázané předměty.

Cestování do USA a Mexika

Kromě Kanady se v Severní Americe nachází také Spojené státy americké a Mexiko. Pro vstup do USA je pro české občany nutné vízum nebo ESTA (elektronický systém pro cestovní autorizaci). Mexiko umožňuje bezvízový vstup pro turistické pobyty do 180 dnů. Vždy je však důležité ověřit si aktuální vízové požadavky před cestou, jelikož se mohou měnit.

Měna a ceny v Kanadě

Kanada, rozlehlá země v Severní Americe, používá jako svou oficiální měnu kanadský dolar (CAD). Kanadský dolar se dělí na 100 centů a je známý pro svůj ikonický design s listy javoru. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů, mince pak v hodnotách 5, 10, 25, 50 centů a 1 a 2 dolary.

Ceny v Kanadě jsou obecně srovnatelné s cenami v jiných rozvinutých zemích. Náklady na život se liší v závislosti na lokalitě, přičemž velká města jako Vancouver a Toronto patří k nejdražším. Ubytování, doprava a stravování tvoří významnou část výdajů. Potraviny a oblečení jsou obecně cenově dostupné, zatímco restaurace a zábava mohou být dražší.

Při cestování do Kanady je vhodné směnit si peníze v bance nebo ve směnárně, abyste získali nejlepší kurz. Kreditní karty jsou široce akceptovány, ale je vhodné mít s sebou i hotovost pro menší nákupy a tipy.

Doprava po Kanadě

Kanada je země obrovských vzdáleností a rozmanité krajiny, takže cestování po ní vyžaduje trochu plánování. Naštěstí existuje spousta možností, jak se po Kanadě dopravovat, ať už dáváte přednost pohodlí, rychlosti nebo dobrodružství.

Pro ty, kteří spěchají, je tu letecká doprava. Kanada má rozsáhlou síť letišť, která spojují všechna hlavní města a turistické destinace. Letenky můžou být dražší, ale existují i nízkonákladové aerolinky, které nabízejí levnější lety, obzvlášť pokud si je zarezervujete s předstihem.

Pokud máte více času a chcete si užít krásy kanadské krajiny, zvažte cestu autem. Kanada má dobře udržovanou síť dálnic a silnic, které vás zavedou do všech koutů země. Můžete si pronajmout auto na letišti nebo ve městě a vydat se na vlastní pěst. Nezapomeňte si ale zařídit mezinárodní řidičský průkaz a seznámit se s místními dopravními předpisy.

Pro ty, kteří preferují pohodlí a relaxaci, je tu možnost cestování vlakem. Vlaková doprava v Kanadě je sice pomalejší než letecká, ale nabízí úchvatné výhledy na hory, jezera a lesy. Vlaky jsou pohodlné a moderní a nabízejí různé třídy a služby.

Ve větších městech je k dispozici také dobře fungující systém veřejné dopravy, jako jsou autobusy, metro a tramvaje. Jízdenky si můžete zakoupit na stanicích nebo u řidiče a ceny se liší v závislosti na městě a délce trasy.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si naplánovat trasu a zarezervovat si ubytování předem, abyste si užili bezproblémovou a nezapomenutelnou cestu po Kanadě.

Ubytování pro cestovatele

Kanada a země v Severní Americe nabízejí širokou škálu ubytování pro cestovatele všech rozpočtů a preferencí. Od luxusních hotelů po cenově dostupné hostely, kempy a Airbnb, je tu něco pro každého.

Ve velkých městech jako Toronto, Vancouver, New York nebo Los Angeles najdete mezinárodní hotelové řetězce nabízející vysoký standard služeb a komfortu. Pro autentičtější zážitek zkuste butikové hotely, penziony nebo historické ubytování, které odráží místní kulturu a atmosféru.

Pokud cestujete s omezeným rozpočtem, hostely jsou skvělou volbou pro setkání s dalšími cestovateli a ušetření peněz za ubytování. Mnoho hostelů nabízí kromě sdílených pokojů i soukromé pokoje s vlastní koupelnou.

Pro ty, kteří preferují blízkost přírodě, jsou tu národní parky a rezervace s kempy a chatkami k pronájmu. Kempování je cenově dostupný způsob, jak zažít krásu kanadské a americké divočiny.

Airbnb se stává stále populárnější volbou pro cestovatele, kteří hledají domácí atmosféru a možnost vařit si vlastní jídlo. Na Airbnb najdete širokou škálu možností od pokojů v bytech po celé domy a vily.

Při výběru ubytování zvažte svou lokalitu, rozpočet a preference. Pokud chcete být v centru dění, hledejte ubytování v centru města. Pokud preferujete klidnější prostředí, zvažte ubytování v okrajových částech města nebo v blízkosti přírody.

Kanadské lesy a jezera v sobě skrývají ticho, které v Evropě už nenajdete. Je to ticho plné síly, ticho, které vás donutí se zastavit a naslouchat.

Anežka Svobodová

Jídlo a pití v Kanadě

Kanadská kuchyně je stejně rozmanitá jako její krajina a obyvatelé. Od Atlantiku po Pacifik a až k Arktidě nabízí Kanada neuvěřitelnou škálu chutí a kulinářských zážitků. Vliv prvních národů, francouzských a britských kořenů, a později i vln imigrantů z celého světa, se odráží v pestré nabídce kanadských restaurací a domácností.

Základní suroviny kanadské kuchyně pocházejí z bohaté kanadské přírody. Losos, javorový sirup, kanadská slanina, poutine a máslové sušenky Nanaimo jsou jen některé z ikonických kanadských pokrmů. Regionální speciality zahrnují například uzené maso z Montrealu v Québecu, máslové koláčky z Atlantiku nebo asijskou fúzi ve Vancouveru. Kanadská vína si získávají mezinárodní uznání, zejména ledová vína z Ontaria. Pivo je v Kanadě velmi oblíbené a místní pivovary nabízejí širokou škálu stylů.

Ať už se vydáte kamkoli v Kanadě, nezapomeňte ochutnat místní speciality a užít si pohostinnost kanadské kultury.

Bezpečnost a zdraví turistů

Kanada a Spojené státy americké patří mezi země s vysokou úrovní zdravotní péče. Doporučuje se však sjednat si před cestou cestovní pojištění, které pokryje případné náklady na lékařské ošetření, hospitalizaci či převoz do vlasti. V Kanadě je zdravotní péče pro kanadské občany a rezidenty hrazena státem, turisté si však musí hradit veškeré náklady sami. V USA je systém zdravotní péče založen na soukromém pojištění.

Vlastnost Kanada Spojené státy americké
Rozloha (km²) 9 984 670 9 833 520
Počet obyvatel (přibližně) 38 milionů 332 milionů
Oficiální jazyky Angličtina, francouzština Angličtina (de facto)

Při cestě do přírody je důležité dbát na zvýšenou opatrnost. V Kanadě i v severní části USA se vyskytují medvědi, vlci a další divoká zvířata. Je důležité se s nimi nesnažit dostat do kontaktu, nenechávat volně ležet potraviny a dodržovat pokyny strážců parku. V letních měsících je třeba se chránit před bodavým hmyzem, zejména komáry a klíšťaty. Doporučuje se používat repelenty a nosit světlé oblečení, které zakrývá většinu těla.

V horských oblastech je třeba počítat s proměnlivým počasím a rizikem lavin. Před túrou je důležité sledovat předpověď počasí a informovat se o aktuální lavinové situaci. V zimních měsících je nutné počítat s nízkými teplotami a silným větrem. Doporučuje se oblékat se do vrstev a chránit si obličej a ruce před omrznutím.

V Kanadě i v USA je pitná voda z kohoutku obecně bezpečná. V odlehlých oblastech je však vhodné pít vodu balenou nebo ji převařit.

Nejzajímavější místa Kanady

Kanada, rozkládající se v severní části Severní Ameriky, nabízí neuvěřitelnou škálu přírodních krás a pulzujících měst. Od úchvatných hor a ledovců po rozlehlé lesy a jezera, tato druhá největší země světa uchvátí každého cestovatele.

Na západě země se tyčí majestátní Skalnaté hory, ráj pro milovníky turistiky, horolezectví a lyžování. Národní park Banff s tyrkysově modrým jezerem Louise a ledovcem Athabasca patří mezi nejnavštěvovanější místa v Kanadě. Pobřeží Britské Kolumbie láká na pozorování velryb, zatímco Vancouver okouzlí svou moderní architekturou a asijskou atmosférou.

Východní Kanada je proslulá svými historickými městy a podzimní barevnou феерией. Québec City, s úzkými dlážděnými uličkami a opevněným centrem, je jako vystřižený z francouzského filmu. Toronto, největší kanadské město, nabízí rušný život, muzea světové úrovně a ikonickou CN Tower.

Milovníci přírody si zamilují nekonečné lesy a jezera Ontaria, zatímco dobrodruzi se mohou vydat na sever do Yukonu a Severozápadních teritorií, kde zažijí polární záři a život v divočině. Kanada je zemí kontrastů, kde se snoubí krása přírody s moderním životem a přátelskou atmosférou.

Tipy pro cestovatele v Kanadě

Kanada, rozlehlá země v Severní Americe, láká cestovatele z celého světa svou úchvatnou přírodou, kosmopolitními městy a přátelskou atmosférou. Abyste si pobyt v Kanadě užili naplno, přinášíme vám několik tipů. Nezapomeňte na vízum eTA, pokud cestujete letecky. Kanada má dva úřední jazyky – angličtinu a francouzštinu. Zatímco v angličtině se domluvíte téměř všude, ve frankofonní provincii Quebec oceníte znalost francouzštiny. Měnou je kanadský dolar, ale platební karty jsou široce akceptovány. Kanada je rozlehlá země s rozmanitým klimatem. Nezapomeňte si sbalit oblečení do každého počasí. V létě si užijte turistiku v Národním parku Banff, plavbu po jezeře Louise nebo prohlídku kosmopolitního Vancouveru. Zima láká na lyžování ve Whistleru, bruslení na Rideau Canal v Ottawě nebo pozorování polární záře v Yellowknife. Doprava po Kanadě je pohodlná. Využít můžete vnitrostátní lety, vlaky VIA Rail nebo pronajaté auto. Ve městech se snadno dopravíte MHD. Kanada je bezpečná země, ale i tak dbejte na svou bezpečnost a cennosti mějte vždy u sebe. Ochutnejte místní speciality jako javorový sirup, poutine nebo kanadský slaninový sendvič. Ať už se vydáte kamkoli v Kanadě, čekají na vás nezapomenutelné zážitky.

Publikováno: 16. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jan Křivák

Tagy: kanady | země v severní americe