Tajemná zákoutí Podskalí: Praha, jak ji neznáte

Podskalská

Podskalská: Život v srdci Prahy

Podolí je čtvrť plná života s neopakovatelnou atmosférou a bohatou historií. Leží na pravém břehu Vltavy a sousedí s Vyšehradem, Novým Městem a Smíchovem. Díky své poloze v centru Prahy a výborné dopravní dostupnosti je Podolí vyhledávanou adresou pro bydlení i trávení volného času.

Procházka ulicemi Podolí je jako cesta časem. Narazíte zde na malebné uličky s historickými domy, ale i na moderní budovy a obchodní centra. Dominantou čtvrti je bezesporu Vyšehrad s bazilikou svatého Petra a Pavla, odkud se otevírá úchvatný výhled na celou Prahu.

Kromě Vyšehradu nabízí Podolí i další kulturní a sportovní vyžití. Najdete zde například plavecký stadion Podolí, divadlo Na Fidlovačce, několik parků a dětských hřišť. V Podolí sídlí i řada restaurací, kaváren a barů, kde si můžete vychutnat dobrou kávu, oběd nebo večeři s přáteli.

Život v Podolí je zkrátka pestrý a plný možností. Ať už hledáte klidné bydlení v centru města, nebo rušný společenský život, Podolí vám má co nabídnout.

Historie a atmosféra ulice

Podskalí, dnes už jen část pražského Nového Města, dýchá historií. Kdysi samostatná obec na pravém břehu Vltavy, obývaná hlavně voraři a rybáři, si i přes proměny času zachovala svůj osobitý ráz. Procházka úzkými uličkami, lemovanými barokními domy a starobylými hospodami, vás přenese o staletí zpět. Vzduch je tu cítit vlhkostí řeky a tajemstvím starých příběhů.

Zvláštní atmosféru dokreslují i názvy zdejších ulic. Kozí, kde se dříve pásly kozy, nebo Dřevná, připomínající obchod s dřevem, jenž byl pro Podskalí typický. Na své si tu přijdou i milovníci umění. V ulici Na Výtoni stojí monumentální budova Městské knihovny, dílo architekta Františka Roitha. Nedaleko se nachází i Tančící dům od Franka Gehryho, symbol moderní architektury.

Kontrast starého a nového je pro Podskalí typický. Tradiční hospůdky s točeným pivem tu sousedí s moderními kavárnami a restauracemi. V létě ožívají náplavky na břehu Vltavy, kde se konají koncerty a festivaly. Podskalí je zkrátka magické místo, které vás chytne za srdce a nepustí.

Architektonické skvosty a památky

Podolí a Vyšehrad nejsou jediné pražské čtvrti pyšnící se architektonickými skvosty. Jen pár kroků od rušného Václavského náměstí se rozkládá Podskalí, oblast s bohatou historií a pozoruhodnou architekturou. Procházka ulicemi jako je Na Perštýně, V jirchářích nebo Kožná je jako putování časem.

V Podskalí se mísí gotické, renesanční a barokní prvky s moderní architekturou a vytváří tak jedinečnou atmosféru. Za pozornost stojí například dům U Zlatého rohu, jeden z nejstarších v Praze, jehož historie sahá až do 14. století. Dnes se v jeho zdech nachází restaurace, která si zachovala svůj historický ráz.

Nedaleko se tyčí monumentální budova Faustova domu, opředená legendami o slavném doktoru Faustovi. Ať už na nadpřirozeno věříte nebo ne, krása gotických sklepení a renesančních sálů vás jistě okouzlí.

Procházku Podskalím zakončete na nábřeží Vltavy, odkud se vám naskytne úchvatný pohled na panorama Pražského hradu. Právě tady si nejlépe uvědomíte, jak je historie Prahy s Vltavou spjata a jak tato řeka ovlivnila tvář města.

Kavárny, restaurace, bary: Místa k objevování

Podskalská a přilehlé uličky v Praze skrývají nepřeberné množství podniků, kde si každý přijde na své. Ať už hledáte stylovou kavárnu s lahodnou kávou a domácími dezerty, tradiční českou hospodu s pivem z minipivovaru, nebo moderní restauraci s mezinárodní kuchyní, v této oblasti budete mít z čeho vybírat.

Pro milovníky kávy a sladkých teček je tu například kavárna s útulnou atmosférou a širokou nabídkou výběrové kávy z celého světa. Pokud dáváte přednost klasice, zavítejte do tradiční cukrárny, kde si můžete pochutnat na větrníku, šlehačkovém dortu nebo jiných dobrotách podle starých receptur.

Večer se ulice rozzáří světly hospůdek a barů. Ochutnejte tankové pivo v hospůdce s nezaměnitelnou atmosférou staré Prahy. Pokud preferujete modernější prostředí, vyzkoušejte některý z koktejlových barů s originální nabídkou míchaných nápojů.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli podnik, nezapomeňte si užít jedinečnou atmosféru Podskalí, která je protkána historií a zároveň pulzuje životem.

Kulturní vyžití a noční život

Podskalí a přilehlé ulice Prahy pulzují životem i po setmění. Najdete tu nepřeberné množství barů, klubů a divadel, které uspokojí i ty nejnáročnější fanoušky kultury a zábavy. Milovníci divadla by neměli vynechat legendární Sečovanu, experimentální scénu s dlouholetou tradicí. Pro milovníky alternativní hudby je tu klub Cross, který hostí koncerty českých i zahraničních kapel. Pokud máte raději komornější atmosféru, zajděte do Jazz Docku, kde si vychutnáte živou hudbu s výhledem na Vltavu. V Podskalí a okolí najdete také nespočet stylových barů. Ochutnejte pivo z minipivovarů v pivnici U Supa nebo si dejte koktejl v elegantním baru Hemingway. Na své si přijdou i fanoušci nočního života. Klub Roxy patří mezi legendy pražské klubové scény a nabízí taneční párty až do rána. Pro milovníky elektronické hudby je tu klub Chapeau Rouge s několika tanečními podlažími. Ať už hledáte kulturní zážitek nebo bujarou noc, Podskalí a přilehlé ulice vám nabídnou nezapomenutelné zážitky.

Nakupování a služby v okolí

Podskalská ulice a její okolí v Praze skrývají pestrou škálu obchodů a služeb pro každý vkus a rozpočet. Ať už hledáte čerstvé potraviny, stylové oblečení nebo třeba kadeřnictví, nebudete muset chodit daleko. V bezprostřední blízkosti najdete menší lokální obchody s potravinami, pekárny s voňavým pečivem a řeznictví s kvalitními masnými výrobky. Pro větší nákupy se nabízí několik supermarketů v docházkové vzdálenosti. Milovníci módy ocení pestrou nabídku butiků s originálními kousky od českých návrhářů i zavedené značky v nedalekém obchodním centru. Na své si přijdou i ti, kteří hledají služby. V okolí Podskalské ulice narazíte na kadeřnictví, holičství, kosmetické salóny, ale i na opravny obuvi, čistírny a další praktické služby. Pro chvíle odpočinku a relaxace se nabízí kavárny s příjemnou atmosférou, restaurace s nabídkou od české klasiky po exotické speciality a bary s širokou nabídkou nápojů. Díky své poloze v centru Prahy je Podskalská ulice a její okolí ideálním místem pro život, kde máte vše na dosah ruky.

Doprava a dostupnost

Podolí je skvěle dostupné jak autem, tak MHD. Na výběr máte z několika tramvajových linek, které vás spojí s centrem během pár minut. Pokud preferujete metro, stačí dojít pár bloků na stanici metra Anděl. Pro ty, co se rádi projedou, je tu i možnost využít přívozu přes Vltavu. Samozřejmě nechybí ani autobusové spojení, které pokrývá i odlehlejší kouty Podolí. Pro řidiče je tu pak možnost parkování na ulici, i když je potřeba počítat s tím, že volné místo se hledá obtížněji, zvlášť v centru Podolí. Alternativou jsou pak hlídaná parkoviště, která ale bývají dražší. Ať už se do Podolí chystáte za kulturou, sportem nebo jen tak na procházku, cesta k nám pro vás bude hračka.

Ubytování pro cestovatele

Podolí a Vyšehrad lákají turisty svou krásou a historií. Naštěstí je v této oblasti i široká škála ubytování. Pokud hledáte luxusní zážitek, zkuste některý z hotelů s výhledem na Vltavu. Pro cestovatele s menším rozpočtem se nabízí útulné penziony a apartmány. Ty se nacházejí v klidnějších uličkách, kde si užijete pravou atmosféru staré Prahy.

Vlastnost Popis
Název ulice Podskalská
Městská část Praha 2
Délka [doplnit délku ulice]
Dopravní dostupnost [doplnit informace o MHD, parkování atd.]
Zajímavosti [doplnit informace o památkách, historii atd.]

V Podolí najdete moderní apartmány s výhledem na Vltavskou náplavku. Tyto apartmány jsou ideální pro páry i rodiny s dětmi. Většina z nich nabízí plně vybavenou kuchyň, takže si můžete vařit sami. Pokud dáváte přednost hotelu, v Podolí jich najdete hned několik. Odtud se snadno dostanete do centra Prahy tramvají nebo autobusem.

Vyšehrad je zase kouzelné místo s bohatou historií. Ubytovat se můžete v historických domech s výhledem na Pražský hrad. Většina ubytování na Vyšehradě je ve vyšší cenové kategorii, ale za ten zážitek to rozhodně stojí. Pokud hledáte ubytování v Praze, Podolí a Vyšehrad jsou skvělou volbou. Nabízí jak luxusní, tak i cenově dostupné možnosti a navíc jsou skvěle dostupné do centra Prahy.

Tipy na procházky a výlety

Podolí a Vyšehrad lákají na procházky podél Vltavy s výhledy na Pražský hrad a panorama města. Vydejte se po nábřeží a objevujte skryté kouzelné kavárny a restaurace s letními zahrádkami. Projděte se romantickými uličkami Vyšehradu, navštivte Vyšehradský hřbitov a užijte si piknik v parku s výhledem na město.

Architektura a kultura na dosah ruky

Fanoušci architektury by neměli minout Tančící dům na Jiráskově náměstí, skvost moderní architektury navržený architekty Vladem Milunićem a Frankem Gehrym. V jeho blízkosti se nachází i Národní divadlo, symbol české kultury, které láká na divadelní představení, balet i operu.

Umění na dosah ruky

Pro milovníky umění je ideální procházka po ulici Národní, kde se nachází mnoho galerií a muzeí, například Národní galerie v Praze, Veletržní palác s expozicí moderního a současného umění nebo Slovanská epopej od Alfonse Muchy.

Večerní Praha plná života

Večer se vydejte do rušných ulic Podolí a objevujte bary a restaurace s živou hudbou a příjemnou atmosférou. Ochutnejte tradiční českou kuchyni v některé z hospůdek nebo si užijte moderní gastronomii v designových restauracích.

Podskalská: Nenechejte si ujít!

Podskalská, ulice pulzující životem, je srdcem pražského Podolí. Protéká tudy historie i současnost, mísí se tu vůně starých časů s energií moderního velkoměsta. Nenechejte si ujít procházku touto malebnou ulicí, která vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou. Obdivujte krásně zrenovované domy s fasádami zdobenými štuky a sgrafity, svědky bohaté historie Podolí. Nahlédněte do oken útulných kaváren a restaurací, lákajících k posezení a ochutnání lokálních specialit. Nasajte atmosféru rušných obchodů a krámků, kde najdete vše od čerstvého pečiva po designové kousky.

Vychutnejte si klidnou procházku podél Vltavy, která lemuje Podskalskou a nabízí nádherné výhledy na panorama Prahy. Nezapomeňte se zastavit u Podolské vodárny, architektonického skvostu s bohatou historií. Pro milovníky kultury a historie je Podskalská vstupní branou do Vyšehradu, jednoho z nejvýznamnějších historických míst v Praze. Vydejte se po stopách českých králů a knížat a užijte si dechberoucí výhledy z vyšehradských hradem. Ať už hledáte kulturní zážitky, gastronomické speciality nebo jen příjemnou procházku, Podskalská vás nezklame.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: podskalská | ulice v praze