Okouzlující Anglie: Tipy na nezapomenutelnou cestu

Anglie

Ostrovní království

Anglie, země králů a královen, hrdě nese přezdívku "ostrovní království". Její geografická izolovanost od kontinentální Evropy z ní učinila strategicky významný bod na mapě světa. Tato oddělenost, zajištěná Lamanšským průlivem, formovala nejen její historii a kulturu, ale také mentalitu jejích obyvatel. Zatímco zbytek Evropy byl často zmítán válkami a konflikty, Anglie si mohla dovolit luxus budování impéria a rozvíjení vlastní identity.

Tato ostrovní poloha sehrála klíčovou roli v mnoha historických událostech. Chránila Anglii před invazemi, které sužovaly kontinent, a umožnila jí rozvíjet silné námořnictvo, jež se stalo základem její moci. Díky němu se Anglie stala koloniální velmocí s vlivem sahajícím do všech koutů světa. Izolovanost ale přinesla i stinné stránky. Anglie se občas ocitla v izolaci od zbytku Evropy, ať už politicky, kulturně nebo ekonomicky.

Dnes je Anglie součástí Spojeného království a aktivním členem Evropské unie. I přes silné vazby na evropský kontinent si však uchovává svou jedinečnou identitu "ostrovního království". Je to země s bohatou historií, fascinující kulturou a nezaměnitelným šarmem, který láká návštěvníky z celého světa.

Víza a doklady

Občané České republiky cestující do Anglie nepotřebují vízum, jelikož je Anglie součástí Spojeného království, které je mimo schengenský prostor. Pro vstup na území Anglie postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Důležité je, aby doklad byl platný po celou dobu pobytu.

Pro cestu do ostatních zemí Evropy, které jsou součástí Schengenského prostoru, platí stejná pravidla jako pro Anglii. Občané ČR mohou cestovat na občanský průkaz nebo cestovní pas. Pro cesty do zemí mimo Schengenský prostor je vždy nutné ověřit si vízovou povinnost na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo zastupitelského úřadu dané země.

Doporučuje se, abyste si před cestou zkontrolovali platnost vašich dokladů a v případě potřeby si včas vyřídili nové. Tak se vyhnete nepříjemným komplikacím na hranicích.

Anglie, to je země mlh, deště a zelených pastvin, ale také země s bohatou historií, kulturou a tradicemi, které z ní dělají fascinující místo k prozkoumání.

Zdeněk Dvořák

Doprava do Anglie

Anglie, ostrovní stát v severozápadní Evropě, láká každoročně miliony turistů i zájemců o práci či studium. Díky své poloze je dostupná mnoha způsoby dopravy. Pro ty, kteří preferují cestování po vlastní ose, je ideální volbou automobil. Cesta autem přes Francii a Eurotunel nabízí svobodu a flexibilitu, ovšem je nutné počítat s poplatky za trajekt a mýtné. Rychlejší, avšak dražší variantou je letecká doprava. Z Prahy a dalších českých letišť létají do Londýna a dalších anglických měst nízkonákladové i klasické aerolinky. Pro dobrodružnější povahy se nabízí cesta autobusem, která je sice časově náročnější, ale finančně dostupnější. Autobusové linky spojují Českou republiku s Londýnem a dalšími anglickými městy. Oblíbenou volbou, zejména pro studenty, je také kombinace autobusu a trajektu.

Londýn: Metropole na Temži

Londýn, hlavní město Anglie a Spojeného království, je pulzující metropolí rozkládající se na březích Temže. Toto ikonické město, proslulé svou bohatou historií a kulturou, láká miliony návštěvníků z celého světa. Londýn je tavicím kotlem kultur a národností, což se odráží v jeho rozmanité gastronomické scéně, barevných trzích a živých čtvrtích.

Jako jedno z nejvýznamnějších světových finančních center se Londýn pyšní impozantními mrakodrapy v moderní čtvrti Canary Wharf, které kontrastují s historickou architekturou památek, jako je Tower Bridge, Buckinghamský palác a Westminsterský palác. Pro milovníky umění a historie nabízí Londýn nespočet muzeí a galerií, včetně Britského muzea, Národní galerie a Tate Modern.

Londýn je také zeleným městem s rozsáhlými parky, jako je Hyde Park, Regent's Park a Richmond Park, které poskytují útočiště od ruchu velkoměsta. Díky svému rozsáhlému systému metra, ikonickým červeným autobusům a černým taxíkům je Londýn snadno dostupný a umožňuje návštěvníkům prozkoumat vše, co toto fascinující město nabízí.

Historie a památky

Anglie, ostrovní království s bohatou historií, zanechalo nesmazatelnou stopu na tváři Evropy. Od dob Římanů, přes středověké královské rody až po průmyslovou revoluci, Anglie utvářela politickou, kulturní i ekonomickou mapu kontinentu. Stopy této bohaté minulosti jsou dodnes patrné v podobě majestátních hradů a zámků, starobylých univerzitních měst a impozantních katedrál. Mezi nejvýznamnější památky patří bezesporu Stonehenge, tajemný kamenný kruh opředený legendami, a Tower of London, dějiště mnoha historických dramat a královských intrik. Za návštěvu stojí také katedrály v Canterbury a Yorku, skvosty gotické architektury, nebo univerzitní města Oxford a Cambridge, proslulá svou akademickou atmosférou a nádhernými historickými budovami. Anglická historie je ale spjata i s mnoha dalšími evropskými zeměmi. Války a diplomatická jednání s Francií, Španělskem či Nizozemskem formovaly osud kontinentu po staletí. Památky na tyto události nalezneme nejen v Anglii, ale i v mnoha dalších evropských zemích, ať už v podobě bitevních polí, památníků či uměleckých děl.

Vlastnost Anglie Česká republika
Hlavní město Londýn Praha
Oficiální jazyk Angličtina Čeština
Jízdní strana vlevo vpravo

Příroda a venkov

Anglie, ostrovní království, se pyšní překvapivě rozmanitou přírodou. Od dramatických útesů na pobřeží až po zvlněné kopce a zelená údolí, anglická krajina inspirovala umělce i básníky po staletí. Národní parky jako Lake District s jeho majestátními jezery a horami, nebo Dartmoor s divokou krásou vřesovišť, lákají turisty z celého světa. Anglie se také může pochlubit krásnými zahradami, například Kew Gardens v Londýně, které jsou domovem neuvěřitelné sbírky rostlin z celého světa.

Ve srovnání s Anglií, země kontinentální Evropy nabízejí ještě větší škálu přírodních krás. Na jihu se rozkládají Středomořské země s teplým podnebím, olivovými háji a vinicemi. Severně od Alp se krajina mění v zelené lesy, hluboká jezera a zasněžené vrcholky hor. Skandinávské země na severu Evropy uchvacují fjordy, ledovci a nekonečnými lesy. Každá země v Evropě má své vlastní kouzlo a nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás a kulturních zážitků.

Kulinářské speciality

Anglická kuchyně, často neprávem opomíjená, nabízí překvapivé množství chutí a tradic. Vedle slavného Fish and Chips, smažené ryby s hranolky, potěší chuťové buňky i Sunday Roast, pečené maso s bramborami, zeleninou a Yorkshire pudinkem. Milovníci sladkého si zase zamilují tradiční Apple Crumble, jablečný koláč s drobenkou, nebo Sticky Toffee Pudding, hutný datlový moučník s karamelovou omáčkou.

Evropská kuchyně je pak pestrou mozaikou chutí a vůní. Itálie láká na těstoviny na stovky způsobů, pizzu s křupavým těstem a lahodnou mozzarellou, ale i na osvěžující gelato. Francie, to je synonymum pro gurmánské zážitky. Delikátní sýry, čerstvé bagety, voňavé croissanty a sofistikované dezerty jako Crème brûlée, to vše a mnohem více nabízí tato země labužníků. Španělsko svádí na tapas, malé porce rozmanitých jídel, od šunky Jamón Ibérico po patatas bravas, pikantní brambory s omáčkou. A nesmíme zapomenout ani na paella, pokrm z rýže, masa a mořských plodů. To je jen malá ochutnávka kulinářských specialit, které na vás čekají v Anglii a dalších evropských zemích.

Ubytování a ceny

Anglie je sice ostrovní stát, ale díky Eurotunelu a husté síti leteckých spojení je snadno dostupná z celé Evropy. Ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě a typu ubytování. V Londýně počítejte s vyššími cenami než v menších městech. Hotely nabízejí širokou škálu komfortu a cenových relací, od luxusních pětihvězdičkových hotelů až po cenově dostupnější hostely. Alternativou k hotelům jsou penziony, které nabízejí útulnější atmosféru a často i snídani v ceně. Pro ty, kteří hledají nezávislejší ubytování, jsou k dispozici apartmány a domy k pronájmu.

Cestování po Evropě nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro každý rozpočet. Země jako Španělsko, Portugalsko nebo Řecko jsou známé svými cenově dostupnými ubytovacími kapacitami, zejména mimo hlavní sezónu. Naopak, země jako Švýcarsko, Norsko nebo Island patří k těm dražším. Kromě hotelů a penzionů jsou v Evropě populární i kempy, které jsou ideální pro cestovatele s nízkým rozpočtem nebo pro ty, kteří preferují pobyt v přírodě.

Praktické informace

Anglie, součást Spojeného království, láká cestovatele z celého světa svou historií, kulturou a krásnou přírodou. Ať už se chystáte do Londýna, nebo do některého z malebných měst a vesnic, je dobré se před cestou seznámit s pár praktickými informacemi.

Měna

Měnou v Anglii je libra šterlinků (GBP). Platit kartou je běžné, ale je dobré mít u sebe i hotovost, zvláště v menších obchodech a restauracích. Anglie je součástí Evropské unie, ale neplatí se zde eurem.

Doprava

V Anglii se jezdí vlevo a volant je vpravo. Pokud si chcete půjčit auto, je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz. Veřejná doprava je v Anglii na vysoké úrovni, ať už se jedná o vlaky, autobusy nebo metro.

Počasí a bezpečnost

Anglické počasí je známé svou proměnlivostí. Doporučuje se proto sbalit si oblečení do každého počasí, včetně deštníku. Anglie je obecně bezpečná země, ale je dobré dbát na své osobní věci, zvláště ve velkých městech. V případě nouze volejte 999.

Etiketa

Angličané jsou známí svou zdvořilostí. Pokud si nejste jistí, jak se v dané situaci zachovat, zeptejte se. Angličané vám rádi poradí.

Tipy na výlety

Anglie, kolébka královské rodiny a legendárních kapel, láká na poznávání památek i přírody. Vydejte se do Londýna a pokochejte se pohledem na Big Ben, Buckinghamský palác nebo Tower Bridge. Projděte se po proslulém Toweru a poznejte jeho tajemství. Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu National Gallery a Tate Modern. Zažijte atmosféru anglického venkova v malebném Lake Districtu, který učaroval nejednomu básníkovi. Prozkoumejte jeho jezera, kopce a vesničky a užijte si klid a pohodu.

Evropa nabízí nepřeberné množství krásných míst. Pro milovníky historie je jako stvořená Itálie s Římem, Florencií a Benátkami. Obdivujte Koloseum, Sixtinskou kapli a projděte se po Karlově mostě v Praze. Francie láká na romantickou Paříž s Eiffelovou věží a Louvrem. Projděte se po Champs-Élysées a vychutnejte si atmosféru kaváren. Španělsko nadchne milovníky pláží, kultury a gastronomie. Navštivte Barcelonu s Gaudího architekturou, Sevillu s flamencem a Madrid s muzeem Prado.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jan Křivák

Tagy: anglie | země v evropě