Objevte krásy polského moře!

Polsko Moře

Baltské pobřeží Polska

Polské pobřeží Baltského moře láká turisty svými písečnými plážemi, malebnými útesy a přímořskými městy s bohatou historií. Táhne se v délce přes 500 kilometrů a nabízí rozmanitou škálu aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Mezi nejoblíbenější letoviska patří Gdaňsk, Sopoty a Gdyně, které tvoří tzv. Trojměstí. Gdaňsk okouzlí návštěvníky svou architekturou, historickým centrem a spoustou muzeí. Sopoty jsou proslulé svým molem, nejdelším dřevěným molem v Evropě. Gdyně je moderní město s přístavem a spoustou obchodů a restaurací.

Kromě Trojměstí stojí za návštěvu i další místa, jako je například Helská kosa s nádhernými plážemi a koloniemi tuleňů, nebo Slowinský národní park s pohyblivými písečnými dunami.

Nejkrásnější pláže

Česká republika sice nemá moře, ale pyšní se spoustou nádherných jezer a rybníků, které nabízí skvělé podmínky pro koupání a relaxaci. Mezi nejoblíbenější destinace patří Máchovo jezero, které láká na písčité pláže, průzračnou vodu a bohaté sportovní vyžití. Krásné koupání slibuje i Lipno, největší přehradní nádrž v Česku, která je obklopena malebnou Šumavskou přírodou. Pro milovníky klidu a romantiky je ideální Slapská přehrada s členitým pobřežím a spoustou zátok. Ať už hledáte rušné koupaliště s občerstvením a atrakcemi, nebo klidné místo pro odpočinek v přírodě, na českých jezerech a rybnících si zaručeně přijdete na své.

Přímořské atrakce

České přímoří, ač menší než u našich jižních sousedů, nabízí překvapivé množství atrakcí. Milovníci historie ocení prohlídku středověkého hradu Loket, tyčícího se nad řekou Ohří, nebo procházku historickým centrem Chebu s jeho malebnými domy a Špalíčkovou ulicí. Pro rodiny s dětmi je tu možnost návštěvy Zooparku Chomutov s bílými tygry nebo zábavního parku Mirakulum plného atrakcí. Aktivní jedinci si užijí cyklostezky podél Labe nebo pěší túry v Krušných horách s nádhernými výhledy. A co teprve ochutnat místní speciality jako karlovarské oplatky nebo teplické lázeňské oplatky? Na své si u nás zkrátka přijde každý.

Kuchyně u Baltu

Pojďme si povyprávět o kuchyni pobaltských států – Litvy, Lotyšska a Estonska. Tyto země spojuje nejen geografická blízkost, ale i podobné historické osudy a s nimi spjaté kulinářské tradice. Baltská kuchyně je poctivá, sytá a založená na sezónních surovinách. Najdete v ní vliv skandinávské kuchyně, ruské kuchyně, ale i německé a židovské tradice.

Základ tvoří brambory na mnoho způsobů, dále pak vepřové a hovězí maso, ryby z Baltského moře, jako je sleď, losos nebo treska, a také lesní plody, houby a mléčné výrobky. Typické jsou tmavé žitné chleby, kyselé polévky, klobásy a uzené maso.

V Estonsku si nenechte ujít "verivorst" – krvavou klobásu s brusinkami, v Litvě ochutnejte "cepelinai" – plněné bramborové knedlíky, a v Lotyšsku "pelmeni" – taštičky plněné masem. Pokud máte rádi sladké, ochutnejte "šakotis" – tradiční литовský dort pečený na rožni. Baltská kuchyně je plná překvapení a rozhodně stojí za to ji prozkoumat!

Ubytování a ceny

Na výběr budete mít z široké škály ubytování, od útulných penzionů a stylových apartmánů až po luxusní hotely. Ceny se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a sezóně. Obecně platí, že ubytování v centru města a v hlavní sezóně bude dražší. Pokud hledáte cenově dostupnější variantu, zkuste se poohlédnout po ubytování v okrajových částech města nebo v mimosezóně.

Pro ty, kteří preferují nezávislé cestování, je k dispozici široká škála apartmánů a domů k pronájmu. Pokud cestujete s rodinou nebo skupinou přátel, může to být cenově výhodnější varianta než ubytování v hotelu.

Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, a to zejména pokud cestujete v hlavní sezóně. Mnoho ubytovacích zařízení nabízí online rezervační systémy, které vám usnadní plánování vaší cesty.

Tipy na výlety

Máte chuť na výlet a nevíte kam vyrazit? Česká republika nabízí nepřeberné množství krásných míst, ať už preferujete hory, lesy, historická města nebo vodní plochy. Za návštěvu určitě stojí například Český Krumlov s jeho pohádkovým zámkem a malebným historickým centrem. Milovníci turistiky si přijdou na své v Krkonoších, kde na ně čekají dechberoucí výhledy z vrcholků hor. Pro relaxaci a odpočinek je ideální návštěva lázní, například Karlových Varů s jejich léčivými prameny a architektonickými skvosty. Pokud dáváte přednost aktivní dovolené, vydejte se na kole po cyklostezce podél Baťova kanálu nebo si užijte vodní sporty na Lipně. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv kout naší země, nezapomeňte si výlet užít plnými doušky!

Publikováno: 12. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: polsko moře | moře v polsku