Objevte kouzlo Moravského Berouna a jeho okolí

Moravský Beroun

Moravský Beroun: Perla Jesenicka

Moravský Beroun, malebné městečko ležící v srdci Jesenicka, si právem vysloužilo přezdívku "Perla Jesenicka". Jeho bohatá historie, okouzlující architektura a malebná okolní příroda z něj činí ideální destinaci pro turisty všech věkových kategorií. První zmínky o Moravském Berouně sahají až do 13. století, kdy se zde těžilo stříbro. Město si i přes svůj poklidný ráz zachovalo historický půvab, o čemž svědčí například renesanční zámek s rozlehlým parkem, barokní kostel sv. Michala Archanděla či zbytky středověkých hradeb. Moravský Beroun je však proslulý i svými lázněmi, které využívají blahodárných účinků zdejší sirné vody. Lázně nabízejí širokou škálu procedur zaměřených na léčbu pohybového aparátu a kožních onemocnění. Okolí Moravského Berouna skýtá nespočet možností pro turistiku a cykloturistiku. Vydejte se například na vrchol Velkého Roudného s rozhlednou, odkud se vám naskytne úchvatný výhled na celý Jeseník. Milovníci historie pak jistě ocení návštěvu zříceniny hradu Sovinec, jednoho z nejrozsáhlejších hradních komplexů v České republice. Ať už se do Moravského Berouna vydáte za odpočinkem, poznáním či sportem, toto okouzlující městečko vás jistě nezklame.

Historie a památky města

Moravský Beroun, malebné městečko ležící v údolí řeky Bystřice, se pyšní bohatou historií sahající až do 13. století. První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1281, kdy je uváděna jako majetek olomouckého biskupství. Strategická poloha na obchodní stezce vedoucí z Olomouce do Slezska přispěla k rychlému rozvoji města. Již ve 14. století získal Moravský Beroun městská práva a stal se významným centrem obchodu a řemesel.

V průběhu staletí město postihlo několik požárů a válečných konfliktů, které zanechaly stopy na jeho podobě. Přesto se dochovala řada cenných památek, které svědčí o jeho bohaté minulosti. Dominantou náměstí je barokní kostel sv. Michaela Archanděla z 18. století s mohutnou věží. V těsné blízkosti kostela se nachází budova bývalé radnice, která dnes slouží jako muzeum. Mezi další významné památky patří barokní socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí, mariánský sloup z 18. století a zbytky městských hradeb.

Okolí Moravského Berouna skýtá řadu možností k výletům do malebné přírody Nízkého Jeseníku. Nedaleko města se nachází zřícenina hradu Sovinec, jeden z největších hradních komplexů na Moravě. Milovníci turistiky a cykloturistiky si přijdou na své v malebných údolích řek Bystřice a Moravice.

Lázně a wellness: Relaxace v srdci přírody

Moravský Beroun, malebné městečko ležící v podhůří Nízkého Jeseníku, je ideálním místem pro ty, kteří hledají odpočinek a relaxaci v objetí krásné přírody. Oblast je proslulá svými léčivými prameny a lázněmi, které lákají návštěvníky již od 19. století.

Přírodní uhličitá voda, obohacená o minerály, blahodárně působí na pohybový aparát, oběhový systém a dýchací cesty. Lázně v Moravském Berouně se specializují na léčbu nemocí srdce a cév, nervových onemocnění a ​​onemocnění pohybového aparátu. Kromě tradičních léčebných procedur, jako jsou koupele v minerální vodě, masáže a zábaly, nabízejí lázně i moderní wellness programy.

Pro ty, kteří touží po aktivním odpočinku, nabízí okolí Moravského Berouna nepřeberné možnosti k turistice a cykloturistice. Malebná krajina s lesy, loukami a rybníky je jako stvořená pro procházky a výlety do přírody. Vydat se můžete například na zříceninu hradu Sovinec, k Rešovským vodopádům nebo do jeskyně Na Špičáku. Po dni stráveném aktivním odpočinkem si pak můžete dopřát zasloužený relax v některém z místních wellness center.

Turistika: Okolí plné krásných tras

Moravský Beroun, malebné městečko ležící v srdci Olomouckého kraje, je ideálním výchozím bodem pro milovníky turistiky. Okolní krajina, protkána hustými lesy, romantickými údolími a malebnými vesničkami, nabízí nepřeberné množství turistických tras všech náročností.

Začít můžete přímo v Moravském Berouně, odkud vede několik značených tras. Modrá turistická značka vás zavede k romantickým zříceninám hradu Beroun a dále do malebného údolí řeky Bystřice. Cestou budete míjet skalní útvary a jeskyně, které jsou svědky bohaté historie tohoto kraje.

Pro náročnější turisty je ideální červená trasa vedoucí na vrchol kopce Bradlo (600 m n. m.). Z vrcholu se vám naskytne nádherný výhled na okolní krajinu. Za jasného počasí dohlédnete až k Jeseníkům.

Nezapomeňte navštívit také nedalekou obec Domašov nad Bystřicí, která je vstupní branou do Národní přírodní rezervace Špraněk. Zdejší krasové útvary, jeskyně a propasti patří k nejkrásnějším v České republice.

Ať už se vydáte na kratší procházku nebo celodenní túru, okolí Moravského Berouna vás okouzlí svou krásou a klidem. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a svačinu a užijte si krásy české přírody.

Jeskyně Na Špičáku: Tajemství podzemí

Jeskyně Na Špičáku se nachází v malebném prostředí CHKO Litovelské Pomoraví, nedaleko města Javoříčko. Jeskyně je součástí Javoříčsko-mladečského krasu a patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První zmínky o ní pocházejí již z roku 1663. Jeskyně Na Špičáku je unikátní svým tvarem chodeb, které se podobají srdci. Vznikly korozí atmosférických vod prosakujících vápencovým masivem.

Vlastnost Moravský Beroun
Okres Olomouc
Kraj Olomoucký

Prohlídková trasa jeskyně je dlouhá cca 400 metrů a je zpřístupněna veřejnosti od roku 1885. Během prohlídky se návštěvníci seznámí s bohatou krápníkovou výzdobou, ale i s historií jeskyně. V minulosti sloužila jako úkryt pro obyvatele z okolí v dobách válek a nepokojů. Jeskyně Na Špičáku je domovem mnoha druhů netopýrů a dalších živočichů. Její unikátní mikroklima má blahodárné účinky na dýchací cesty a proto se zde v minulosti léčilo astma.

Jeskyně Na Špičáku je ideálním cílem pro rodiny s dětmi, ale i pro milovníky historie a přírody. V blízkosti jeskyně se nachází mnoho turistických tras a cyklostezek, které vedou krásnou přírodou CHKO Litovelské Pomoraví.

Cyklostezky: Prozkoumejte okolí na kole

Moravský Beroun láká k prozkoumání krás Olomouckého kraje ze sedla kola. Protkávají ho kilometry cyklostezek, ať už toužíte po pohodové vyjížďce podél řeky Moravice, nebo po náročnějším terénu v lesích Nízkého Jeseníku. Začněte třeba na náměstí v Moravském Berouně, kde najdete informační tabule s tipy na výlety. Odtud se vydejte po cyklostezce číslo 6002, která vás zavede k romantické zřícenině hradu Sovinec. Cesta je dlouhá asi 15 kilometrů a vede převážně po asfaltové cyklostezce s mírným převýšením. Po cestě se můžete občerstvit v některé z hospůdek a restaurací. Další variantou je cyklostezka číslo 503, která vás provede malebným údolím Bystřice. Tato trasa je o něco náročnější, ale odměnou vám budou nádherné výhledy na okolní kopce. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na dostatek pití a svačinu. Přejeme vám příjemnou cyklovýpravu!

Ubytování a gastronomie: Pohodlí a chutě Jesenicka

Moravský Beroun, malebné městečko ležící v srdci Jesenicka, láká návštěvníky nejen svou bohatou historií a krásnou přírodou, ale také širokou nabídkou ubytování a gastronomických zážitků. Ať už hledáte romantický víkend ve dvou, rodinnou dovolenou nebo aktivní pobyt s přáteli, v Moravském Berouně a jeho okolí si přijdete na své.

Ubytovat se můžete v útulných penzionech s rodinnou atmosférou, moderních hotelech s wellness centrem nebo v apartmánech s vlastním vařením. Pro milovníky kempování je k dispozici i několik kempů v malebné přírodě. Restaurace v Moravském Berouně a okolí potěší vaše chuťové pohárky tradiční českou kuchyní i mezinárodními specialitami. Ochutnat můžete například vyhlášené jesenické borůvkové knedlíky, zvěřinu z místních lesů nebo čerstvě ulovené pstruhy z horských bystřin.

Po výletě do okolí přijde vhod posezení v některé z místních kaváren, kde si můžete vychutnat šálek lahodné kávy a domácí zákusek. Moravský Beroun a jeho okolí je ideálním místem pro strávení příjemné dovolené plné odpočinku, zábavy a gurmánských zážitků.

Moravský Beroun, město s duší starobylou, kde se snoubí krása přírody s kouzlem historie.

Božena Němcová

Tipy na výlety: Kam se vydat z Moravského Berouna

Moravský Beroun láká nejen svou klidnou atmosférou, ale i strategickou polohou pro poznávání krás Olomouckého kraje. Milovníci historie by si neměli nechat ujít majestátní hrad Bouzov, pohádkovou perlu tyčící se nad stejnojmennou obcí. Za návštěvu stojí i nedaleký hrad Sovinec, opředený pověstmi a nabízející úchvatné výhledy do krajiny. Pro milovníky přírody je jako stvořená procházka po naučné stezce Údolím Bystřice, která vás provede malebnou krajinou s romantickými zákoutími. Za návštěvu stojí i Javoříčské jeskyně, labyrint chodeb a dómů zdobený krápníkovou výzdobou. Pokud toužíte po relaxaci, vydejte se do termálních lázní Velké Losiny, kde si odpočinete v léčivé vodě a dopřejete si zasloužený odpočinek. Milovníci kultury ocení návštěvu města Litovel, proslulého svými historickými památkami a tradičními slavnostmi. Za zmínku stojí i město Šternberk s dominantním hradem a malebným náměstím. Ať už se z Moravského Berouna vydáte kamkoli, čeká vás nezapomenutelný zážitek plný krásných míst a nevšedních zážitků.

Moravský Beroun: Ideální místo pro dovolenou

Malebné městečko Moravský Beroun, ležící v srdci Olomouckého kraje, je ideálním místem pro klidnou dovolenou obklopenou krásnou přírodou Nízkého Jeseníku.

Co dělat v Moravském Berounu a okolí?

  • Pěší turistika a cykloturistika (např. na vrchol Svatého Mořice s rozhlednou)
  • Návštěva zámku Moravský Beroun s parkem a expozicí
  • Prohlídka kostela sv. Michala Archanděla a židovského hřbitova
  • Koupání v přírodním koupališti (v létě)
  • Výlety do okolí: hrad Bouzov, Javoříčské jeskyně, Olomouc

Ubytování a stravování

V Moravském Berounu a okolí najdete širokou škálu ubytování (hotely, penziony, apartmány, chaty) a restaurace s tradiční českou kuchyní.

Užijte si klid a pohodu v malebném prostředí Moravského Berouna!

Publikováno: 04. 09. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Petr Novák

Tagy: moravský beroun