Objevte kouzlo Chvalského zámku: Tip na výlet za památkami kousek od Prahy

Chvalský Zámek

Historie Chvalského zámku

První zmínky o Chvalském zámku sahají až do 13. století, kdy na jeho místě stávala gotická tvrz. Ta prošla během staletí řadou přestaveb a změn majitelů. V 16. století se původní tvrz proměnila v renesanční zámek, který byl později barokně upraven. Mezi významné majitele patřili například páni z Kunvaldu, Smiřičtí ze Smiřic nebo Černínové z Černic.

Za třicetileté války byl zámek poničen a jeho obnova probíhala postupně. V 19. století získal zámek novogotickou podobu, která se zachovala dodnes. V průběhu 20. století prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí a dnes slouží jako kulturní a společenské centrum. Návštěvníci si mohou prohlédnout zámecké interiéry, expozice muzea a galerie, a také se zúčnit některé z mnoha kulturních akcí.

Co ukrývá zámecký areál

Zámecký areál není jen o honosné budově, skrývá mnohem víc. Projděte se rozlehlým anglickým parkem s romantickými zákoutími, jezírkem a vzácnými dřevinami. Objevte tajemství barokní sál s bohatou štukovou výzdobou a freskami slavných mistrů. Nezapomeňte na zámeckou kapli s unikátním oltářem a hrobkou šlechtického rodu. Pro milovníky historie je k dispozici muzeum s expozicí dobových předmětů a nábytku. Ať už vás láká umění, historie nebo jen klidná procházka, zámecký areál vám nabídne nezapomenutelný zážitek.

Aktivity pro malé i velké

Nuda se nekoná! Ať už patříte mezi rodiny s dětmi, partu dobrodruhů nebo si chcete užít romantické chvíle ve dvou, nabídka aktivit uspokojí každého. Vydejte se na kole po značených cyklostezkách a objevujte krásy okolní přírody. Pro milovníky vodních sportů je tu možnost zapůjčení lodiček a šlapadel. Děti se vyřádí na dětských hřištích, v lanovém centru nebo na minigolfu. Večerní program zpestří letní kino s bohatým výběrem filmů. A pokud toužíte po relaxaci, navštivte místní wellness centrum s bazénem a saunou.

Občerstvení a ubytování

V průběhu festivalu bude pro návštěvníky zajištěno bohaté občerstvení. Na své si přijdou milovníci tradiční české kuchyně i ti, kdo dávají přednost mezinárodním specialitám. Chybět nebudou ani stánky s rychlým občerstvením, sladkostmi a osvěžujícími nápoji. Pro ty, kteří se rozhodnou užít si festivalový program naplno a zůstat přes noc, je připraveno několik možností ubytování. V bezprostřední blízkosti areálu se nachází kemp s vlastním sociálním zařízením. Další variantou je ubytování v partnerských hotelích a penzionech ve městě, které nabízejí zvýhodněné ceny pro návštěvníky festivalu. Doporučujeme rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, kapacita je omezená.

Otevírací doba a vstupné

Zoologická zahrada hl. m. Prahy je otevřena každý den v roce. V letní sezóně, od 1. dubna do 31. října, je návštěvní doba od 9:00 do 18:00 hodin. Během zimních měsíců, od 1. listopadu do 31. března, se brány zoo zavírají o něco dříve, a to v 16:00 hodin. Pokladny a vstup do zoo se uzavírají vždy hodinu před koncem otevírací doby.

Základní vstupné pro dospělého činí 250 Kč. Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let a senioři nad 70 let zaplatí zlevněné vstupné 200 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí a maximálně 3 děti) vyjde na 750 Kč. Děti do 3 let mají vstup zdarma. Zoo Praha nabízí také zvýhodněné vstupné pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P.

Pro častější návštěvníky se vyplatí zakoupit si roční permanentku, která umožňuje neomezený vstup do zoo po dobu jednoho roku. Cena permanentky se liší dle věkové kategorie.

Jak se na zámek dostat

Zámek je snadno dostupný autem i veřejnou dopravou. Pokud se rozhodnete pro cestu vlastním vozem, z dálnice D1 sjeďte na exitu a pokračujte po silnici směrem na . Po zhruba kilometrech dorazíte přímo k zámku, kde se nachází prostorné parkoviště.

Pro ty, kteří preferují cestování vlakem, je nejbližší vlaková stanice vzdálená pouhých kilometrů od zámku. Odtud se můžete vydat na příjemnou procházku krásnou přírodou, nebo využít služeb místní autobusové dopravy, která vás doveze až k bráně zámku. Autobusy jezdí v pravidelných intervalech po celý den.

Tipy na výlety v okolí

Kromě krás samotného města [místo] skýtá i jeho okolí spoustu lákavých cílů pro jednodenní výlety. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu [historická památka] vzdálenou pouhých [vzdálenost] od [místo]. Zde se ponoříte do dob [historické období] a prohlédnete si [konkrétní zajímavost]. Pro aktivní jedince doporučujeme výšlap na [název hory/kopce] s úchvatným výhledem do okolí. Nenáročná trasa o délce [délka trasy] je vhodná i pro rodiny s dětmi. Pokud toužíte po relaxaci, vydejte se k [název jezera/řeky]. Malebné břehy lákají k procházkám, piknikům a v letních měsících i ke koupání. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte ochutnat místní speciality v některé z útulných restaurací.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: chvalský zámek | památky