Attersee: Rakouský klenot pro vaši další dovolenou

Attersee

Attersee: Perla Solné komory

Attersee, největší jezero Solné komory ležící v Horním Rakousku, právem nese přezdívku „Perla Solné komory“. Jeho křišťálově čistá voda, která v létě dosahuje až 26 stupňů, láká ke koupání, plachtění a windsurfingu. Okolní majestátní hory, zelené kopce a malebná městečka vytváří pohádkovou kulisu, která učarovala už nejednomu návštěvníkovi.

Attersee je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Můžete se vydat na túru po značených stezkách s nádhernými výhledy, projet se na kole kolem jezera nebo si užít vodní sporty. Na své si přijdou i milovníci kultury a historie. Navštívit můžete například zámek Ort, který se tyčí na malém ostrůvku uprostřed jezera, nebo benediktinský klášter Mondsee s bohatou historií. Ať už hledáte odpočinek, zábavu nebo kulturní zážitky, Attersee vás nezklame.

Největší jezero Horního Rakouska

Attersee je největším jezerem Horního Rakouska a třetím největším jezerem v celém Rakousku. Rozkládá se na ploše 46,6 km² a dosahuje maximální hloubky 171 metrů. Jeho křišťálově čistá voda, která pochází z okolních hor a ledovců, láká každoročně tisíce turistů.

Atterské jezero, jak se mu také říká, je obklopeno malebnými vesničkami, zelenými loukami a strmými horskými štíty. Díky své poloze v Solné komoře nabízí jezero a jeho okolí nespočet možností pro aktivní dovolenou i odpočinek.

Mezi nejoblíbenější aktivity patří plavání, windsurfing, plachtění a jízda na šlapadlech. Pro milovníky pěší turistiky a cyklistiky je zde hustá síť značených tras s nádhernými výhledy na jezero a okolní krajinu. V zimních měsících se Atterské jezero mění v ráj pro běžkaře a bruslaře.

Na své si zde přijdou i milovníci kultury a historie. V okolí jezera se nachází řada historických památek, jako jsou například hrady Ort a Seeschloss, klášter Mondsee a město Salzburg, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Křišťálově čistá voda a hory

Krystalicky čistá voda je jako drahokam, který odráží krásu okolní přírody. V horských oblastech, kde se voda rodí z tajících ledovců a sněhu, je tato krása obzvlášť patrná. Horská jezera a potoky se třpytí jako tisíce diamantů a lákají k osvěžení. Čistota vody v těchto výškách je dána minimálním znečištěním a přirozenou filtrací přes vrstvy hornin. Ponořit se do takové vody je balzámem pro tělo i duši.

Okolní hory pak dokreslují scenérii jako z pohádky. Majestátní štíty tyčící se k nebi, zelené svahy poseté horskými loukami a lesy, to vše vytváří nezapomenutelnou atmosféru klidu a harmonie.

Plavání, windsurfing a plachtění

Česká republika sice nemá moře, ale i tak nabízí spoustu možností pro vodní sporty. Mezi nejoblíbenější patří plavání, windsurfing a plachtění.

Plavání si můžete užít v nespočtu rybníků, jezer a přehrad, které jsou rozeseté po celé zemi. Pro windsurfing a plachtění jsou ideální větší vodní plochy s dostatkem prostoru a větru, jako je například Lipno, Máchovo jezero nebo Slapy.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv vodní sport, nezapomeňte na bezpečnost. Vždy si ověřte předpověď počasí, používejte záchrannou vestu a informujte někoho o svém plánu.

Malebná městečka a vesničky

Česká republika se pyšní nejen krásnou Prahou, ale i spoustou malebných městeček a vesniček rozesetých po celé zemi. Od pohádkových vesniček s roubenými chaloupkami po historická města s úzkými uličkami a gotickými věžemi, je tu něco pro každého.

Vydejte se na jih Moravy a objevte kouzlo vinic a sklípků v Mikulově, Lednici nebo Valticích. Projděte se historickým centrem Telče s renesančním zámkem a malebným náměstím. Na západě Čech se vydejte do Chebu s jeho zachovalou středověkou architekturou nebo do Lokte nad Ohří, který vás okouzlí svým hradem tyčícím se nad řekou. Krkonoše lákají na horské vesničky jako je Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, ideální pro milovníky turistiky a zimních sportů. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte ochutnat místní speciality a užít si pohostinnost místních obyvatel.

Turistika a cyklistika s výhledy

Česko je protkáno sítí značených turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou do malebných koutů s dechberoucími výhledy. Vydejte se na vrcholky hor, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na zvlněnou krajinu, lesy a údolí. Zkuste třeba naučnou stezku na Sněžku, nejvyšší horu Krkonoš, nebo se vydejte na Praděd v Jeseníkách. Pro cyklisty se nabízí nespočet tras vinoucích se podél řek, přes louky a lesy. Vyzkoušejte třeba cyklostezku Bečva, která vede podél řeky Moravy, nebo se vydejte na cyklovýlet po jižní Moravě mezi vinicemi. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte si s sebou fotoaparát, abyste si mohli uchovat vzpomínky na nezapomenutelné výhledy.

Gurmánské zážitky a ubytování

Naše malebná oblast láká nejen krásnou přírodou, ale i bohatou nabídkou gurmánských zážitků. Ochutnejte speciality tradiční české kuchyně v útulných hospůdkách a restauracích. Doporučujeme ochutnat svíčkovou na smetaně s knedlíkem, vepřové koleno s křenem a hořčicí nebo smažený sýr s hranolky. Milovníci moderní gastronomie si přijdou na své v designových restauracích, které servírují inovativní pokrmy z lokálních surovin.

Ubytování je možné v komfortních hotelích, penzionech či apartmánech. Většina ubytovacích zařízení nabízí wellness služby, bazény a další možnosti relaxace.

Tipy na výlety a aktivity

Plánujete dovolenou v Česku a hledáte inspiraci na výlety? Možností je nespočet! Vydejte se na túru do malebných Krkonoš s výhledem na Sněžku, nejvyšší horu České republiky. Prozkoumejte tajemné chodby a komnaty hradu Karlštejn, jednoho z nejnavštěvovanějších hradů u nás. Milovníci historie ocení návštěvu Českého Krumlova s jeho zachovalým historickým centrem zapsaným na seznamu UNESCO.

Rodiny s dětmi si užijí den v Zoo Praha, která patří mezi nejkrásnější zoologické zahrady světa. Za zábavou a adrenalinem se vydejte do zábavního parku Mirakulum plného atrakcí pro malé i velké. A pokud toužíte po relaxaci, zamiřte do některých z českých lázní, například do Karlových Varů nebo Mariánských Lázní.

Publikováno: 16. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: Jiří Svoboda

Tagy: attersee | jezero v rakousku